Icon Icon Icon

HISTORIA BIBLIOTEKI

"Biblioteka w Wesołej powstała i działała na podstawie Dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 roku o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi /Dz. U. nr 26, poz. 163/. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej dokonany został dnia 1953-06-30." Oświadczenie Kierownika Biblioteki, potwierdzone przez Dyrektora Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Biblioteki Głównej Woj. Mazowieckiego

• Biblioteka Główna
    1953.06.30 - pierwszy wpis do inwentarza Gminnej Biblioteki Publicznej w Wesołej
    1953 r. - grudzień - majątek Biblioteki stanowiło 118 książek.
    Lokalizacja - początkowo w budynku na rogu ulic Armii Krajowej (d. Świerczewskiego) i Moniuszki, potem w budynku Ośrodka Zdrowia - nie udało się jednak ustalić kiedy została tam przeniesiona.

1974 r. - jesień Przeniesienie Biblioteki do kamienicy przy ul. Kilińskiego 31. Pierwsza zima w nowym pomieszczeniu była bardzo trudna do przetrwania dla bibliotekarza i księgozbioru - z powodu braku stałego ogrzewania.

1992 r. - luty Przeprowadzka na poddasze budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie Biblioteka zyskała przestronne pomieszczenie na wypożyczalnię.

2002 r. - sierpień Kolejna przeprowadzka - tym razem w ramach tego samego budynku - do przyziemia OSP.
    2002 r. - wrzesień Uroczyste otwarcie biblioteki.
    2003 r. - listopad Uroczystość 50-lecia Biblioteki.

• Filia Nr 1 - Stara Miłosna
    1962 r. - rok powstania placówki
    Lokalizacja - budynek przy Trakcie Brzeskim należący do OSP - Stara Miłosna. Bardzo trudne warunki: zimno, ciasno, bez WC i wody bieżącej.

2002 r. - czerwiec Upragniona przeprowadzka filii do nowego lokalu, do Centrum Pogodna przy ul. Jana Pawła II. Filia Nr 1 zyskała trzykrotnie większe pomieszczenie.
    2002 r. - wrzesień Uroczyste otwarcie biblioteki

• Filia Nr 2 - Zielona

1968 r. - rok powstania placówki
    Lokalizacja - blok przy ulicy Warszawskiej 3 bl. 8/2. Biblioteka zajmuje pomieszczenia o powierzchni 24 metrów kwadratowych.

•

2006 r. - najdłużej wyczekiwana przeprowadzka biblioteki do nowego lokalu, przy głównej ulicy osiedla.
    Nowy lokal, przy ul. Warszawskiej 55/207 (wejście od ul. Brata Alberta) ma ok. 60 metrów kwadratowych (dwukrotnie więcej niż poprzedni), mamy wiec miejsce na stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz kącik dla dzieci.

• Filia Nr 3 - Wola Grzybowska

1984 r. - powstała Filia Nr 3 w Woli Grzybowskiej. Placówka powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Miejskiego Ośrodka Kultury pod przewodnictwem Mieczysława Chachulskiego przy udziale mieszkańców i rzemiosła. Pierwszy "zastrzyk" książek (1 050 wol.) - placówka otrzymała z Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. Były to w większości książki dla dzieci i młodzieży.

Struktura bibliotek w Wesołej sprawia, że mieszkańcy wszystkich osiedli Wesołej mają dogodny dostęp do książek. Jest to szczególnie ważne dla dzieci oraz osób starszych. Na jedną placówkę przypada średnio 5 tys. mieszkańców.

Aktualizacja strony: 17.09.2017 | Czas generowania strony: 0.0004 | Kontakt:
Jesteś naszym 1534732 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005