Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  

30 LAT TEMU... STAN WOJENNY

Minęła 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nawiązaniu do tego wydarzenia Biblioteka zorganizowała, 15 grudnia, spotkanie z cyklu Otwarte Lekcji Historii. W temat stanu wojennego wprowadzili uczestników spotkania dwaj historycy Leszek Rysak i Grzegorz Majchrzak (IPN). Prelegenci przedstawili genezę oraz pierwsze dni stanu wojennego. Wielu obecnych miało własne wspomnienia dotyczące grudnia 1981 roku. Dla młodszej publiczności przywołana została trudna do wyobrażenia rzeczywistość tego okresu: kartki, godzina milicyjna, przepustki, komitety kolejkowe, zakaz zgromadzeń czy zawieszenie działalności stowarzyszeń, związków, zmilitaryzowanie wielu zakładów pracy. W sądownictwie wprowadzono tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary.
Rozmowa o stanie wojennym wzbogacona została prezentacją multimedialna dokumentującą te wydarzenia. Spotkanie zakończyliśmy wzruszająco. Wspólnie śpiewaliśmy utwór popularny w stanie wojennym wśród związkowców "Zielona wrona" oraz kolędę "Bóg się rodzi" w wersji Macieja Zembatego, którą podczas internowania w grudniu 1981 r. "uaktualnił".

  29.12.2011
  08.12.2011

KONKURS FOTOGRAFICZNY
"WESOŁA - NIEZNANE OBLICZA"
ROZSTRZYGNIĘTY!

17 listopada zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Wesoła - nieznane oblicza" trwającego od 14 lutego do 10 października. Patronat nad imprezą objął burmistrz Wesołej, pan Edward Kłos, który zaszczycił swoją obecnością czwartkowe spotkanie. Wernisaż wystawy otworzyło krótkie wystąpienie Dyrektor Biblioteki, pani Elżbiety Daniłowicz, podsumowującej kilkumiesięczne przedsięwzięcie. Głos zabrali też członkowie Komisji Konkursowej, zawodowi fotograficy. Do pochwał, których nie szczędzono, dołączył się również pan Burmistrz, który osobiście węczał nagrody laureatom.
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz bony do realizacji w sklepie fotograficznym.
Spore zainteresowanie konkursem oraz dość wysoki, zdaniem ekspertów, poziom nadesłanych prac, pozwala mieć nadzieję, że impreza będzie odbywać się regularnie, wpisując się na stałę w kulturalne życie dzielnicy, której znane i nieznane oblicza warto i należy zauważyć, utrwalić i promować.
Prace wszystkich uczestników konkursu można oglądać w ODT "Pogodna" (Jana Pawła II 25, Stara Miłosna) do końca listopada. Planowane są kolejne prezentacje zdjęć w różnych miejscach na terenie naszej dzielnicy.
Dziękujemy Ośrodkowi Działań Twórczych "Pogodna" za udostępnienie sali na zaprezentowanie prac konkursowych!


  26.11.2011

"WOJNA ŚWIATÓW
1920 BITWA WARSZAWSKA"
KOLEJNA OTWARTA LEKCJA HISTORII

Gościem spotkania z cyklu Otwarte Lekcje Historii, które odbyło się w Bibliotece 15 listopada, był prof. Grzegorz Nowik. Było to spotkanie autorskie związane z wydaną ostatnio książką "Wojna światów. 1920 Bitwa Warszawska". Prezentowana na spotkaniu książka powstała jako forma dialogu z filmem Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska" i przedstawia w nowym ujęciu tło historyczne filmu, na podstawie nieznanych wcześniej źródeł i najnowszych badań. Nasz Gość nie dosyć, że ma ogromną wiedzę to również potrafi ją przekazać, o zawiłych wydarzeniach sprzed niemal 100 lat opowiadał w sposób przejrzysty i z ogromną pasją; spotkanie trwało ponad 2 godziny i wydaje się, że nikt się nie nudził.
Na zakończenie można było kupić książki i uzyskać autograf Autora. Rozmowę z Profesorem prowadził Leszek Rysak, historyk.
Biblioteka otrzymała w darze od prof. Grzegorza Nowika 2 tomy książki jego autorstwa "Zanim złamano <> . Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920" oraz album "Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach" (praca zbiorowa). Dziękujemy! W naszych zbiorach mamy również "Wojnę światów. 1920 Bitwa Warszawska".
Prof. Grzegorz Nowik jest pracownikiem naukowym Instytutu Studiów Politycznych PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wykładowcą UKSW, jego badania naukowe koncentrują się m. in. wokół tematyki dwudziestolecia międzywojennego.

  26.11.2011

PRZEDSZKOLE PRYWATNE
"JAŚ I MAŁGOSIA"
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

27 października dotarły rankiem do Biblioteki dzieci z Przedszkola "Jaś i Małgosia". Grupa maluszków zwiedziła Bibliotekę Główną. Dzieci dowiedziały się na czym polega różnica między biblioteką a księgarnią. Zapoznały się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, dowiedziały się co to jest i gdzie się znajduje wypożyczalnia i czytelnia. Na koniec każdy przedszkolak dostał pamiątkową zakładkę.

  26.11.2011

KOLEJNE SPOTKANIA GIMNAZJALISTÓW Z SYBIRAKAMI

W Wesołej z inicjatywy Biblioteki Publicznej po raz kolejny odbyły się spotkania Sybiraków z gimnazjalistami. Tym razem członkowie zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków - Mieczysław Pogodziński i Leon Zujko gościli w Gimnazjum Nr 118 w Zielonej i Gimnazjum im. Emanuela Bułhaka (21 października 2011).

  29.10.2011

SYBIRACY W WESOŁEJ - NIECODZIENNE LEKCJE HISTORII

17 września przypada Międzynarodowy Dzień Sybiraka. Blisko tydzień potem z inicjatywy Biblioteki Publicznej odbyły się w Wesołej dwa spotkania Sybiraków z uczniami Gimnazjum Nr 120 i Gimnazjum Nr 119 (23 września 2011). Spotkania, których ideą było przybliżenie młodzieży prawdy o tragedii Polaków zesłanych na Sybir, zaszczycili swoją obecnością członkowie zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków w osobach Mieczysława Pogodzińskiego i Leona Zujko. Zaproszeni przez Bibliotekę goście przedstawili na wstępie historię zsyłek po 17 września 1939 r., następnie świadkowie historii opowiedzieli swoje dramatyczne wspomnienia z zesłania. Wystąpienia były bardzo osobiste i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Lekcje miały uroczystą oprawę. Młodzież i zaproszeni goście wysłuchali Hymnu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa. Były to wspaniałe lekcje historii i patriotyzmu. Pierwsze spotkanie połączone było z prezentacją filmu "Losy zesłańców Sybiru", na drugim prezentowany był film "Udział Żołnierzy Sybiraków na frontach II Wojny Światowej". Po części prezentującej historię Sybiraków był czas na pytania, których nie zabrakło...

  12.11.2011

GRROŹNE SPOTKANIA
"Grroźni piraci"

Bohaterami drugiego spotkania byli piraci. Każdy uczestnik spotkania (25.08) musiał wykonać zadanie, aby zostać prawdziwym piratem. Dzieci wykonały piękne flagi i "oceany w butelce". Wśród pirackich zabaw i piosenek żeglarskich zakończyło się nasze ostatnie spotkanie tego lata.

  27.08.2011

ODKRYWCY W BIBLIOTECE
"Strraszna Australia"

W lipcu w ramach "Lata w mieście" Biblioteka zaproponowała dzieciom zajęcia na temat wielkich europejskich podróżników i odkrywców. James Cook poprowadził dzieci w rejony Australii i Oceanii. Uczestnicy wyprawy (12 lipca) poznali florę i faunę tej krainy, a także spotkali Aborygenów. Zafascynowani sztuką tubylców spróbowali "malarstwa kropkowego".
  06.08.2011

IGRASZKOWE ZAKOŃCZENIE ROKU 2011

Najmłodsi nasi czytelnicy (1-3 latka) i uczestnicy zajęć organizowanych przez Bibliotekę otrzymali 21 czerwca swoje pierwsze w życiu dyplomy. Zakończyliśmy tego dnia cały rok zabawy z maluchami. Zapisy na następną edycję zajęć przyjmujemy w Bibliotece Głównej osobiście lub pod numerem telefonu 22 773 40 08.
  06.08.2011

DWIE WIZYTY PRZEDSZKOLAKÓW
W BIBLIOTECE W STAREJ MIŁOŚNIE

Przedszkolaki kolejny raz zawitałydo Filii nr 1 w Starej Miłośnie, tym razem 17 i 18 maja. We wtorek gościliśmy grupę czterolatków z Przedszkola nr 260. Dla części młodych czytelników była to pierwsza wizyta. Dzieci z zaciekawieniem oglądały regały z książkami, a największą radość sprawiła możliwość wyboru swoich ulubionych bajek. Wszyscy pospieszyli do półek z literaturą dziecięcą i szybko mogliśmy się przekonać, co kto lubi czytać... Prym wiodły przygody Martynki oraz Franklina, bajki Disneya, a także komiksy z Asterixem. Dzień później do biblioteki przybyli wychowankowie "Akademii Malucha" z Ośrodka Działań Twórczych "Pogodna". Maluchy zaskoczyły nas wspaniałym prezentem - albumem z ilustracjami do ich ulubionych bajek. Potem wszyscy pobiegli między regały... Stali bywalcy biblioteki służyli za przewodników dla swoich kolegów i koleżanek, którzy odwiedzili bibliotekę po raz pierwszy. Po kilku chwilach każdy dzierżył w dłoniach wybraną przez siebie książkę. Także i tym razem nie obeszło się bez wspólnej lektury bajki, jak na bibliotekę przystało!
Na obydwu spotkaniach maluchy dowiedziały się, jak funkcjonuje biblioteka oraz czym różni się ona od księgarni. Na koniec każdy z przedszkolaków otrzymał pamiątkową zakładkę, a my - obietnicę, że młodzi czytelnicy będą nas odwiedzać.

  28.05.2011

NIETOPERZ W ŚWIĄTYNI
BIOGRAFIA JERZEGO NOWOSIELSKIEGO

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła przyjechała do naszej dzielnicy Krystyna Czerni - uznany krytyk i historyk sztuki. Pani Krystyna zna "od podszewki" życie i sztukę Jerzego Nowosielskiego. Na spotkaniu 12 maja 2011 r., promującym jej najnowszą książkę "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego", opowiadała z ogromną pasją o Mistrzu. Podczas opowieści prezentowane były zdjęcia z prywatnych zbiorów Autorki. Pani Krystyna mówiła o drodze życiowej Nowosielskiego, o jego rodzinie, dzieciństwie i młodości, jego dylematach, wrażliwości. Wykład z historii sztuki Profesora wpleciony został w tę opowieść. Na koniec spotkania Autorka podpisywała książki. Po prelekcji kościół i kaplica były udostępnione zwiedzającym.

Wieczór autorski odbył się dzięki gościnności księdza Proboszcza Zbigniewa Wojciechowskiego wśród polichromii Jerzego Nowosielskiego w Kaplicy Domu Rekolekcyjnego w Wesołej. Wsparciem służył nam również ksiądz Prałat Stefan Wysocki oraz wspólnota Chemin Neuf. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Arcybiskupa Henryka Hosera oraz Burmistrza Dzielnicy - Edwarda Kłosa.
To jeden z głęboko poruszających i niezapomnianych wieczorów - kto nie był, niech żałuje.
  21.05.2011

VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 MAJA

W dniach 8-15 maja trwać będzie VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W akcję włączyła się również Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.

PROGRAM:
  • 9 maja - "Mam przyjaciela strażaka" - spotkanie podczas Wieczoru Bajek ze strażakiem OSP w Wesołej Panią Agnieszką Kozioł (godz. 17.00, Biblioteka Główna, ul. 1. Praskiego Pułku 31)
  • 12 maja - NOWOSIELSKI W WESOŁEJ - spotkanie z krytykiem i historykiem sztuki Krystyną Czerni wokół jej najnowszej książki "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego" (godz. 19.00, Kaplica Domu Rekolekcyjnego, ul. Ks. Piotra Skargi 2). Spotkanie odbędzie się w szczególnym miejscu - wśród polichromii Jerzego Nowosielskiego. Promocja książki o Jerzym Nowosielskim wzbogacona będzie prezentacją multimedialną autorki. Po spotkaniu można będzie obejrzeć najmłodszy polski zabytek - malarsko-architektoniczną przestrzeń Kaplicy i Kościoła Opatrzności Bożej, a także słynną Drogę Krzyżową. Zapraszamy szczególnie młodzież i dorosłych.
  • 13 maja - "Urodzony 13 maja. 110 rocznica urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego" - inauguracja cyklu edukacyjnego OTWARTE LEKCJE HISTORII. Podczas spotkania odbędzie się projekcja Teatru TVP "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" w reż. Ryszarda Bugajskiego (98 min.). Spotkanie i dyskusję poprowadzi Leszek Rysak (historyk IPN). Zapraszamy szczególnie młodzież i dorosłych.
  30.04.2011

LEKCJA BIBLIOTECZNA W ZIELONEJ

W czwartek 7 kwietnia Filia Nr 2 w Zielonej już po raz trzeci gościła uczniów klasy II c ze Szkoły Podstawowej Nr 172. Tym razem tematem spotkania była twórczość znakomitej poetki pani Wandy Chotomskiej. Dzieci wysłuchały opowieści o autorce i jej poezji, następnie zapoznały się z jednym z nowszych utworów pod tytułem "O poecie i biedronce". Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawkę książek pani Chotomskiej w bibliotece, z każdą z nich mogli się zapoznać. Finałem spotkania była zabawa z wyobraźnią. Dzieci próbowały swoich sił opowiadając przed całą klasą wymyślone przez siebie historie. Dzięki specjalnym kartom, wydanym przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, szybko pokonały własną nieśmiałość i snuły fantastyczne opowieści.

  18.04.2011

"MĄDRY MIŚ PO SZKODZIE"

Do Biblioteki zawitały przedszkolaki. Wczesnym rankiem 17 marca, od razu po śniadaniu przybyły do nas Krasnale, Misiaki i Motyle z Przedszkola Nr 261, by obejrzeć spektakl Teatrzyku "Jaś" pod tytułem "Mądry Miś po szkodzie". Dzieci z ogromną uwagą przyglądały się wydarzeniom na scenie. Akcja sztuki toczyła się w niedźwiedzim domku. Obserwowaliśmy jeden dzień z życia niepokornego, małego Misia, który pod nieobecność rodziców miał same zadziwiające pomysły. Misiowy urwis zapomniał o wszystkich zasadach bezpieczeństwa. Szalał na rowerze "niczym Kubica", wpadł w ręce złoczyńcy, o mały włos nie spalił mieszkania, bawił się ostrym nożem... Aż strach pomyśleć, co mogłoby się wydarzyć, gdyby nie pomoc i opieka Aniołka. Na przykładzie przygód niesfornego Misia dzieci mogły zastanowić się nad regułami bezpiecznego zachowania w domu i poza nim.
  30.03.2011

W KRAINIE WYOBRAŹNI

Prosto z teatralnych desek przenieślismy się do pracowni artystycznej "W krainie wyobraźni" (24 lutego). Zabawa "Alfabet wyobraźni" pozwoliła przypomnieć sobie wszystkie bajki świata. Po ćwiczeniu dla naszych głów, daliśmy wykazać się naszym rękom. Podczas pracy w grupach powstały piękne ilustracje do zimowych wierszy. Ilustracje są prezentowane w Bibliotece Głównej.
W trakcie Zimy w mieście przeprowadzilismy różnorodne zajęcia: plastyczne, ruchowe, czytelnicze, z wykorzystaniem techniki dramy. Uczestników naszych zajęć zapoznaliśmy z dobrą literaturą dziecięcą.
  12.03.2011

STRACHY NA LACHY

"Strachy na lachy" (21 lutego) to szalone zajęcia, do których włączyli się dorośli opiekunowie przybyłych tego dnia dzieci. Uczestnicy zajęć przygotowali mini scenki, pracowali na podstawie wierszy współczesnych polskich poetów. Rewelacyjne kostiumy, wspaniała gra aktorska. Wszystkie grupy nagrodzone zostały gromkimi brawami.
  05.03.2011

GIMNAZJALIŚCI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

4 lutego Bibliotekę Główną w Wesołej odwiedzili uczniowie klasy I z Autorskiego Gimnazjum im. Emanuela Bułhaka. Niektórzy z naszych gości w bibliotece byli po raz pierwszy, było też kilku naszych zdeklarowanych czytelników. Bibliotekarz wprowadził gimnazjalistów w przestrzeń biblioteczną. Uczniowie poznali podstawowe informacje na temat zasad funkcjonowania biblioteki, poznali także księgozbiór Biblioteki Głównej. Po zwiedzaniu księgozbioru młodzież, podczas krótkich ćwiczeń, opanowała umiejętność wyszukiwania książek w katalogu komputerowym.
Zachęcamy wesołowskie szkoły do odwiedzania biblioteki, w sprawie lekcji bibliotecznych prosimy o kontakt - (22) 773 40 08, 785-50-20-29

  19.02.2011

KLUB INTERESUJĄCEJ KSIĄŻKI - ZMIANA TERMINU SPOTKAŃ

Zapraszamy wszystkich lubiących czytać i rozmawiać o książkach do Klubu Interesującej Książki. Klub Książki to sposób na miłe spędzenie czasu poprzez zapoznanie się z ciekawą literaturą i dyskusje na niebagatelne tematy.
Od stycznia zmieniony został termin spotkań klubu. Spotkania odbywają się raz w tygodniu - w poniedziałki o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej.

  22.01.2011

CZYTANIE NA DYWANIE
BASIA I PRZEDSZKOLE

20 grudnia gościliśmy w Bibliotece grupę Biedronek i Krasnali z Przedszkola Nr 261. Zaproszone maluchy poznały swoją rówieśniczkę BASIĘ - postać z popularnej serii autorstwa Zofii Staneckiej. Przeczytaliśmy książkę "Basia i przedszkole", przeskakiwaliśmy przez kałuże oraz próbowaliśmy swych sił w kolorowaniu postaci z prezentowanej książki.

  29.12.2011

GAUMARDŻOS!
OPOWIEŚCI Z GRUZJI

W podróż o kraju pięknym, dzikim i szalonym - Gruzji zabrali nas dziennikarze i reporterzy: Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller za sprawą książki "GAUMARDŻOS! Opowieści z Gruzji". Na spotkanie autorskie (1 grudnia) zorganizowane przez Bibliotekę przybyło liczne grono osób. Autorzy książki opowiadali o niezwykłych miejscach, ludziach i przygodach, swoją pasją zarażając publiczność.
Podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt gruzińskich, rozmawiali o radościach i kłopotach... Opowiadali o radości życia Gruzinów i ich sztuce świętowania. Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć z wypraw do Gruzji. Wielu uczestników spotkania zakupiło książkę i otrzymało autograf autorów.

  19.12.2011

  21.11.2011

WIELCY MALARZE
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
W OGRODZIE CLAUDE`A MONETA

Druga odsłona zajęć literacko-plastycznych opartych na serii książek "Wielcy malarze dla dzieci" (wydawnictwa Stardust Media) dotyczyła Claude`a Moneta. Do udziału w zajęciach 4 listopada Biblioteka zaprosiła pięciolatki z Przedszkola Nr 259. Dzieci poznały reprezentacyjne dzieła Monet`a. Spotkaniu towarzyszyła lektura książki o malarzu "Claude Monet i jego magiczny ogród" Laurence`a Anholta.


  26.11.2011


"BYLIŚMY SZCZĘŚCIARZAMI"
ZE WSPOMNIEŃ O HARCERSKIEJ POCZCIE POWSTAŃCZEJ

W czwartkowy wieczór, 6 października Biblioteka zorganizowała spotkanie z cyklu Otwarte Lekcje Historii. Tym razem tematem było Powstanie Warszawskie, a w szczególności historia Harcerskiej Poczty Powstańczej. Impreza została zorganizowana we współpracy z Ajką Tarasow, która uczestniczyła w realizacji filmu "Roznosiciele radości" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Gośćmi honorowymi były panie: Halina Cieszkowska (łączniczka, sanitariuszka) oraz Krystyna Batycka (sanitariuszka) - świadkowie historii, uczestniczki Powstania Warszawskiego, osoby, których wspomnienia stanowią nieocenione źródło wiedzy dla kolejnych pokoleń.
Spotkanie rozpoczęliśmy projekcją filmu o poczcie powstańczej, co przybliżyło wszystkim realia i zasady jej funkcjonowania, a także historię harcerzy, którzy podejmowali się iście heroicznej misji przekazywania korespondencji w ogarniętej ogniem walk stolicy. Po projekcji filmu, w atmosferze emocji, refleksji i wzruszeń, nadszedł czas na wspomnienia naszych Gości.


Jako pierwsza głos zabrała pani Halina Cieszkowska. Okupację niemiecką spędziła w Klarysewie, skąd dojeżdżała do Warszawy, by uczestniczyć w tajnych kompletach (studiowała historię). Zaczęła działać w konspiracji - należała do ZWZ w grupie "Edwarda" płk. Pfeiffera, pseudonim "Radwan", potem w AK zajmowała się kolportażem prasy podziemnej. Mając niewiele ponad dwadzieścia lat brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka w Plutonie Łączności I Obwodu Śródmieście. Za swoje zasługi została odznaczona Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji powstania trafiła do Stalagu IV b w Saksonii.
Kolejną osobą, która podzieliła się swymi wspomnieniami, była pani Krystyna Batycka, zaprzyjaźniona czytelniczka Biblioteki i mieszkanka Wesołej, która przeżyła wojnę w okupowanej stolicy. Opowiedziała o tym fragmencie swego życia, nie wstydząc się emocji, wywołanych przez wspomnienia, potwierdzając starą prawdę, że historia wojny jest nie tylko historią danego państwa czy narodu, ale też sumą dziejów wszystkich osób, które jej doświadczyły.
Blisko dwugodzinna lekcja historii, która zgromadziła słuchaczy z trzech pokoleń z pewnością pozostanie w pamięci jej uczestników.


W zbiorach Biblioteki Głównej posiadamy książkę "Dziewczyny wojenne: prawdziwe historie", autorstwa Łukasza Modelskiego. Jeden z rozdziałów to wspomnienia pani Haliny.
  29.10.2011

WIELCY MALARZE
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
VINCENT OD SŁONECZNIKÓW

Od września rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć literacko-plastycznych dla przedszkolaków. Wszystko za sprawą przetłumaczonej i wydanej w tym roku bestsellerowej serii książek dla dzieci autorstwa Laurence`a Anholta. Opowieści nie tylko rozbudzają wyobraźnię plastyczną dzieci, lecz także w atrakcyjny i zrozumiały sposób edukują na temat historii sztuki i życia malarzy oraz ich twórczości.


Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy historyka sztuki. W pierwszej odsłonie cyklu udział wzięły pięciolatki z Przedszkola "Pod Dębami" Nr 261. Spotkaniu z historykiem sztuki towarzyszyła lektura książki o Vincencie van Goghu "Van Gogh: Kamil i słoneczniki" Laurence`a Anholta.
Spotkanie zostało zorganizowane w sali Ochotniczej Straży Pożarnej użyczanej Bibliotece nieopłatnie na zajęcia z dziećmi. Dzięki temu mogliśmy je przygotować z większym rozmachem.

  24.09.2011
  04.10.2011

GRROŹNE SPOTKANIA
"Grroźni wikingowie"

Dwa sierpniowe spotkania w ramach "Lata w mieście" dotyczyły morskich, grabieżczych wypraw wikingów i piratów. Pierwsze spotkanie - "Grroźni wikingowie" (23.08) - przybliżyło dzieciom twarde życie i obyczaje wojowników skandynawskich. Nie obyło się też bez zabaw wikingów: rzucania głazem czy wyścigu z rogiem. Zaproponowaliśmy również pracę plastyczną, podczas której uczestnicy zapoznali się z charakterystyczną łodzią "drakkar" oraz runami - pismem używanym przez wikingów.

  27.08.2011

ODKRYWCY W BIBLIOTECE
"Strraszna Azja"

Razem z weneckim podróżnikiem Marco Polo (14 lipca) dzieci udały się Jedwabnym szlakiem w podróż do Chin. Poczyniły wiele przydatnych odkryć, w powrotną drogę do Europy zabrały herbatę, papier, porcelanę, jedwab. Drogą morską z Vasco da Gamą mali podróżnicy odwiedzili Indie. Doświadczyli tutaj całego bogactwa przypraw i zapachów.
  06.08.2011

SPOTKANIE Z RAJDEM KATYŃSKIM

We wtorkowy wieczór, 7 czerwca, do Biblioteki Głównej zajechali motocykliści - uczestnicy Międzynarodowych Rajdów Katyńskich. Spotkanie zorganizowane w ramach cyklu "Otwarte Lekcje Historii" stanowiło uzupełnienie trwającej w Bibliotece wystawy fotografii z X Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Inicjatorem jej był uczestnik Rajdu i Gość wtorkowego spotkania - Waldemar Korzeniewski, mieszkaniec Wesołej. Ideę i dzieje rajdów przybliżali nam ich wielokrotni uczestnicy, historyk - Leszek Rysak oraz komandor Rajdów Katyńskich - Wiktor Węgrzyn. Rajdy nie są typowym zlotem motocyklowym: postrzegać je należy w zdecydowanie szerszej perspektywie - jako akt pamięci, wyraz patriotyzmu, pielgrzymkę do miejsc naznaczonych tragicznymi losami Polaków. Nasi Goście przedstawili trasę wyprawy na Golgotę Wschodu, miejsca szczególnie ważne w historii Kresów: Wilno, Katyń, Smoleńsk, Kłuszyn, Miednoje, Bykownię, Hutę Pieniacką, Lwów i wiele innych.
Ilustrację wystąpienia naszych Gości stanowiła projekcja filmów oraz pokaz zdjęć z ubiegłorocznego, X Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Po prelekcji był czas na rozmowę, wymianę poglądów na temat historii Polski, dawniejszej oraz najnowszej. Prelegenci chętnie udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące realiów i zaplecza organizacyjnego Rajdów Katyńskich. Przybliżali także pozostałe inicjatywy Stowarzyszenia Międzynarodowy Rajd Katyński, zloty w miejscach pamięci w Polsce i za granicą, uczczenie 63 rocznicy śmierci rotmistrza Pileckiego, festyny rodzinne czy spotkania edukacyjne w szkołach. Patriotyzm, szacunek i pamięć wyrażać można na wiele sposobów. Jednym z nich są właśnie Rajdy Katyńskie, o czym przekonali się chyba wszyscy uczestnicy spotkania.
  15.06.2011

110 ROCZNICA URODZIN ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO - INAUGURACJA OTWARTYCH LEKCJI HISTORII

W piątek, 13 maja, Biblioteka Publiczna zainaugurowała cykl edukacyjny "Otwarte Lekcje Historii". Bohaterem spotkania był Rotmistrz Witold Pilecki.
Podczas spotkania odbyła się projekcja Teatru TVP "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" w reż. Ryszarda Bugajskiego (98 min.). W wydarzeniu uczestniczyło grono 40 osób - dorośli pamiętający Polskę Ludową, obecna była też młodzież gimnazjalna. Spotkanie i dyskusję prowadził historyk Leszek Rysak. Gościem szczególnym spotkania był historyk specjalizujący się w najnowszej historii Polski - prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki.
W naszych zbiorach mamy dwie książki o Rotmistrzu: "Rotmistrz Witold Pilecki: 1901-1948" Wiesława J. Wysockiego oraz album "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza. W Filii Nr 3 jest dostępny na DVD teatr TVP prezentowany na spotkaniu.

  28.05.2011

"MAM PRZYJACIELA STRAŻAKA"

Z okazji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek spotkanie z dziećmi podczas Wieczoru Bajek (9 maja) wyglądało zupełnie inaczej niż zwykle. Do czytania książki "Mam przyjaciela strażaka" niemieckiego pisarza Ralfa Butschkowa zaprosiliśmy strażaka OSP w Wesołej Panią Agnieszkę Kozioł. Książka przybliżyła dzieciom pracę strażaka, wiele informacji dotyczyło sprzętu potrzebnego w codziennej pracy, a także w przypadku akcji ratunkowych. Po lekturze książki każde dziecko na prośbę Pani strażak wykonało pracę plastyczną związaną z zawodem strażaka. Przyszło bardzo dużo dzieci wraz z rodzicami, zebraliśmy blisko 50 prac. Pani Agnieszka zaprosiła wszystkich zebranych do zwiedzania dwóch wozów strażackich. Niebywałą atrakcją była możliwość wypróbowania swych sił przy wężu strażackim.
  21.05.2011

KLUB INTERESUJĄCEJ KSIĄŻKI
MAJOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Klub czytelniczy zaprasza w maju do dyskusji wokół książek i filmów: "Milczące między nami" Józefa Hena, "Tatarak" Jarosława Iwaszkiewicza oraz adaptacji filmowej tego opowiadania w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Burka miłości" Reyes Monforte, a także film o Mironie Białoszewskim "Parę osób, mały czas" - w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Spotkania klubu odbywają się w poniedziałki o godz. 12.00 (oprócz pierwszego poniedziałku miesiąca) w Bibliotece Głównej, ul. 1. Praskiego Pułku 31.
  30.04.2011

"LEŚNE S.O.S" W WYKONANIU TEATRZYKU JAŚ

Na przedstawienie "Leśne S.O.S" zaprosiliśmy Przedszkole Nr 259. Liczne grono maluchów oglądało (7 kwietnia 2011) z przejęciem spektakl mówiący o ważnych problemach z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Perypetie małego misia bieszczadzkiego, który postanawia wyjechać z zaśmieconego lasu rozpoczynają bajkową historię. Rzeka i Leśny Ludek przekazują wiedzę dzieciom, jak należy zachowywać się w lesie czy nad rzeką. Najważniejsze to odnosić się do natury z miłością, tak jak to czynił przywołany w przedstawieniu "niebieski patron ekologów" - św. Franciszek.

  18.04.2011

SPOTKANIA KLUBU INTERESUJĄCEJ KSIĄŻKI

W styczniu tematem szeroko omawianym na spotkaniach Klubu Interesującej Książki była twórczość Wiesława Myśliwskiego. Punktem wyjścia była charakterystyka literatury Wiesława Myśliwskiego, następnie dyskutowano nad wybranymi utworami autora. Specyfika pisarstwa twórcy "Traktatu o łuskaniu fasoli", głębia myśli i poglądów filozoficznych w jego twórczości, problematyka wiejska w powieściach, przeżycia bohaterów, elementy autobiograficzne w utworach - to główne tezy do dyskusji podczas spotkań naszego klubu.
Książka "Nocni wędrowcy" Wojciecha Jagielskiego na spotkaniu 17 stycznia przeniosła nas do Ugandy. Opowieść prawdziwa, prawdziwi bohaterowie historii, z którą trudno się zmierzyć. Ogrom tematów i refleksji niosą ze sobą "Nocni wędrowcy": brutalna rzeczywistość dzieci partyzantów, Boża Armia Oporu, rządy krwawych dyktatorów, kultura i wierzenia Afrykańczyków.
W lutym członkowie klubu skupili się na postaci wybitnego polskiego poety Zbigniewa Herberta. Na jednym ze spotkań omówiona została biografia i całokształt twórczości mistrza, na kolejnym spotkaniu (21 lutego) analizowano wybrane utwory Herberta pod kierunkiem Pani Krystyny Hardeckiej.
28 lutego spotkanie KIK-u dotyczyło książki Andrzeja Szczypiorskiego "Msza za miasto Arras". Po lekturze książki dyskutowano o kontrowersyjnych postaciach bohaterów, a także na temat winy i kary. Kanwę powieści stanowią wydarzenia, które miały miejsce w mieście Arras: klęska zarazy i głodu (w 1458 roku) oraz prześladowania Żydów i czarownic (w 1461 roku) - słynne "Vauderie d'Arras". Odniesiono się do interpretacji utworu jako nawiązania do wydarzeń marcowych w Polsce w 1968 roku, gdy - podobnie jak w XV-wiecznym Arras, nasiliły się ataki na Żydów.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych dobrą książką na spotkania Klubu, które odbywają się w poniedziałki o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej (oprócz pierwszego poniedziałku miesiąca).

  22.03.2011

W KRAINIE NARNII

Do kolejnej krainy (17 lutego) przenieśliśmy się za sprawą pierwszej części opowieści z Narnii - "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa. Poprzez zabawę plastyczną scharakteryzowaliśmy głównych bohaterów książki. Zabawa ruchowa - "szukanie Narnii" - dała dzieciom wiele radości. Zajęcia "W Krainie Narnii" były propozycją dla miłośników ptasiego mleczka.
  05.03.2011

W KRAINIE ŚNIEGU

Biblioteka Publiczna włączyła się w akcję Zima w mieście poprzez cykl zajęć opartych na literaturze dziecięcej. Spotkania "Pisarze dzieciom" rozpoczęliśmy pierwszego dnia ferii - 14 lutego. Tematem zajęć była "Kraina śniegu". Dzieci poznały mieszkańców lodowej krainy - Eskimosów. Rozmawialiśmy o warunkach, sposobie życia i obyczajach tego ludu. Podstawą zajęć była książka "Anaruk chłopiec z Grenlandii" Czesława Centkiewicza oraz artykuł Wojciecha Widłaka "Wśród Eskimosów".
  05.03.2011   Aktualizacja strony: 07.12.2014 | Czas generowania strony: 0.0021 | Kontakt:
Jesteś naszym 1043452 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005