Icon Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  


MÓJ ULUBIONY BOHATER

22 listopada 2012 do biblioteki zawitały dzieci z Przedszkola Jaś i Małgosia na zajęcia literacko-plastyczne. Tematem spotkania były baśnie. Dzieci opowiadały o swoich doświadczeniach z literaturą, o tym, co jest fikcją, a co może być prawdziwe w opowieściach. Pracowaliśmy z tekstami Hansa Christiana Andersena, braci Grimm, Janiny Porazińskiej, Charles'a Perraulta i Alana Alexandra Milne. Na koniec spotkania przedszkolaki namalowały swoich ulubionych baśniowych bohaterów.

  25.11.2012

GRAMY LITERATURĘ
BYCZEK FERNANDO

16 listopada 2012 zaprosiliśmy drugie klasy ze SP Nr 171 i SP Nr 172 na warsztaty muzyczno-literackie. Spotkanie dotyczyło książki "Byczek Fernando" Munro Leaf'a - znanej opowieści o byczku, który zamiast brać udział w walkach w Madrycie, wolał wąchać kwiatki pod swoim ulubionym drzewem. Zajęcia poprowadziła animatorka - Marcelina Sowa, towarzyszył jej gitarzysta Stefan Narojek.

  25.11.2012

SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

Czy trzeba skończyć szkołę poetycką i literacką, żeby zostać pisarzem? Otóż nie, Astrid Lindgren była sekretarką, Lewis Carroll był matematykiem, a Tove Jansson malowała. Czy trzeba pisać, aby być autorem książki? Otóż nie, choćby znakomita i zapierająca dech książka obrazkowa Istvana Bányai "ZOOM". O tych i tysiącu innych ważnych i nieważnych rzeczach rozmawiali z Joanną Olech czwartoklasiści ze SP 172 i SP 171.
Podczas spotkania (8.11.2012) dzieci poznały wielu książkowych bohaterów Joanny Olech. Po każdym fragmencie utworu czytanego przez autorkę publiczność brała udział w quizach i konkursach. Można było zdobyć specjalny pomponowy banknot, by wymienić go później na czekoladowego cukierka. Joanna Olech prezentowała na spotkaniu również swoją najnowszą książkę "Tarantula, Klops i Herkules". To opowieść łącząca błyskotliwy humor z wątkiem kryminalnym.
Joanna Olech - graficzka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci i młodzieży. Napisała m.in. "Dynastię Miziołków", "Pompon w rodzinie Fisiów", "Pulpet i Prudencja". Jest wielkim propagatorem literatury dziecięcej na łamach wielu czasopism m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Rzeczpospolitej", "Nowych Książkach" i "Gazecie Wyborczej".

  08.11.2012

TRENDY I OSOBOWOŚCI WE WSPÓŁCZESNEJ LITERATURZE POLSKIEJ

Za sprawą działającego w naszej Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki 22.10.2012 odbyło się spotkanie z Małgorzatą Kąkiel - absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Instytutu Badań Literackich PAN. Współpracowała m.in. z "Nowym Wyrazem", "Poezją", "Wiadomościami Kulturalnymi", od kilku lat pracuje w redakcji "Nowych Książek".
Tematem spotkania były "Trendy i osobowości we współczesnej literaturze polskiej". Pani Małgorzata Kąkiel omówiła tendecje literackie na podstawie książek wybranych autorów: Joanny Bator, Kazimierza Orłosia, Tomasza Łubieńskiego, Krzysztofa Vargi.

  27.10.2012

SPOTKANIE Z ZOFIĄ STANECKĄ

16 października 2012 odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci - Zofią Stanecką. Podczas spotkania najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się kim jest pisarz, zapoznali się też z procesem powstawania książki. Autorka przedstawiła dzieciom swoich książkowych bohaterów, przede wszystkim uwielbianą przez najmłodszych Basię.
Basia jest małą dziewczynką, przedszkolakiem, ma dwóch braci, mieszka w Polsce, przyjaźni się z rówieśnikami i nie jest idealnie grzecznym dzieckiem. Na spotkaniu autorka przeczytała fragmenty najnowszej części przygód tej rezolutnej dziewczynki "Basia i dentysta". Oprócz Basi Zofia Stanecka zapoznała publiczność z sympatycznym trollem. "Kto polubi trolla?" to nowa książka autorki z serii Czytam sobie, polecana jest dzieciom, które zaczynają naukę czytania.
W spotkaniu autorskim uczestniczyły pięciolatki z Przedszkola Nr 259 i Przedszkola Nr 261. Na pamiątkę spotkania każde dziecko dostało kartki z ilustracjami Marianny Oklejak, aby móc stworzyć własną książkę z nowymi przygodami Basi.

Zofia Stanecka jest absolwentką polonistyki, znawczynią literatury dziecięcej i twórczości C.S. Lewisa. Autorka przygód Basi z serii wydawnictw LektorKlett i Egmont, a także licznych baśni (m.in. baśni z różnych stron świata), opowiadań i wierszyków zamieszczanych w podręcznikach.

  27.10.2012

GRAMY LITERATURĘ
BAJKI SŁOWIAN ZACHODNICH

Biblioteka zaprosiła 19.10.2012 drugoklasistów ze SP Nr 171 na warsztaty muzyczno-literackie. Spotkanie dotyczyło książki "Bajki Słowian Zachodnich", a konkretnie bajki słowackiej "O dwunastu miesiącach". Podczas opowieści dzieci zostały zaangażowane w odgrywanie scenek, wcieliły się w role Dwunastu Miesięcy, stworzyły też nastrój poszczególnych pór roku. Tekst utworu został przepleciony motywami słowiańskiej muzyki ludowej. Usłyszeliśmy oberki, kujawiaki i inne dawne tańce polskie. Zajęcia poprowadziła pomysłodawczyni cyklu GRAMY LITERATURĘ, animatorka - Marcelina Sowa, towarzyszyła jej skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, członkini orkiestry Marii Pomianowskiej - Helena Matuszewska.

  27.10.2012

FESTYN SZKOLNO-RODZINNY W ZIELONEJ

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasza Wesoła, wzięła udział 22.09.2012 w Festynie Szkolno-Rodzinnym w Zielonej. Zaproponowaliśmy zajęcia dla dzieci, malowanie sowy - symbolu biblioteki. Pomysł został bardzo dobrze przyjęty, powstało ok. 50 przepięknych prac. Wybrane sowy m.in. sowę - harcerkę czy sowę - kibica Legii można oglądać na wystawie w Bibliotece Głównej.
Serdeczne dziękujemy Panu Krzysztofowi Zowczakowi i Panu Rajmundowi M. Kowalczykowi za pomoc przy organizacji stoiska biblioteki na festynie.

  29.09.2012

W CZARODZIEJSKIM LESIE

Drogi do czarodziejskiego lasu (10.07.2012) szukaliśmy poprzez książki. Przypominaliśmy sobie znane nam czarodziejskie leśne przestrzenie z różnych bajek i filmów. Dzieci wymieniały różne stwory zamieszkujące bajkowe lasy. Jeszcze jedną czarodziejską krainę uczestnicy zajęć poznali dzięki opowiadaniu "Czary-mary" Małgorzaty Strzałkowskiej. Po lekturze książki każde dziecko wykonało samodzielnie bajkową pacynkę. Podczas pracy grupowej powstało sześć map czarodziejskich krain wymyślonych przez dzieci.

  28.07.2012

ŚLADY I TROPY ZWIERZĄT

Drugie spotkanie o lesie (05.07.2012) dotyczyło zwierząt leśnych. W części edukacyjnej rozmawialiśmy o tym, kto mieszka w lesie i w jaki sposób rozpoznać jego obecność. Zaproponowaliśmy zabawę z mapą w odszukiwanie zwierzęcych śladów i tropów. Dzieci miały okazję sprawdzić się również manualnie. Tego dnia powstały ptaki, wiewiórki i jeże. Niektóre z prac stanowią dekorację w naszej bibliotece.

  28.07.2012

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
PRZEDSZKOLE ABC

W maju (17.05) i czerwcu (28.06) Tygryski, Żabki, Myszki z Przedszkola ABC przybyły z wizytą do Biblioteki Głównej. Dzieci zwiedziły naszą placówkę, zapoznały się z książką i biblioteką. Omówiliśmy wspólnie kulturę i zasady zachowania się w bibliotece oraz to w jaki sposób dbać o wypożyczone książki. Podczas obu spotkań czytaliśmy książki i rozmawialiśmy o gustach czytelniczych naszych przedszkolnych gości.

  23.07.2012

OPOWIEŚCI BLUESOWE

14 czerwca zaprosiliśmy młodzież z Gimnazjum Nr 120 i Gimnazjum Nr 119 do biblioteki na opowieść muzyczną o bluesie. Pewnego dnia Bolek "Bolo" Adamczyk na skutek splotu dziwnych wydarzeń wyrusza tajemniczą autostradą w poszukiwaniu bluesa. Po drodze poznaje wielkich tego gatunku: Roberta Johnsona, Laedbellego, Big Billa Broonzyego, Buddy Guya. Cała historia Bolka ilustrowana jest utworami inspirowanymi repertuarem klasyków bluesa. Podczas spotkania wystąpili: Jarek Kaczmarek - opowiadacz ze stowarzyszenia "Grupa Studnia O." - pierwszej w Polsce grupy zajmującej się sztuką opowiadania oraz Gwidon Cybulski - muzyk, wokalista, kompozytor, specjalizujący się w grze na instrumentach afrykańskich.

  23.06.2012

SPOTKANIE
DZIEŃ SĄSIADA W ZIELONEJ

Dzień Sąsiada jest obchodzony w ponad 30 krajach europejskich, jest to największe święto społeczności lokalnych. Idea, która narodziła się w Paryżu w 1999 r. staje się coraz bardziej popularna w całej Europie. W obchodach od kilku lat uczestniczy również kilkanaście miast z Polski, m.in.: Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław... Raz w roku zachęca się mieszkańców do spotkań z sąsiadami po to, by spokojnie porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowym wypiekiem i wspólnie się bawić. W tym dniu organizowane są festyny, konkursy i zabawy.
27 maja 2012 Biblioteka wzięła udział w Dniu Sąsiada - spontanicznej imprezie - organizowanej przez Stowarzyszenie Nasza Wesoła. Plac zabaw przy ul. Warszawskiej w Zielonej przerodził się w miejsce sąsiedzkiego spotkania. Wspaniałe ciasta sąsiadek, loteria fantowa, galeria obrazów, gry i zabawy sportowe, opowiadanie bajek połączone z koncertem - to liczne atrakcje Dnia Sąsiada w Zielonej. Biblioteka zorganizowała konkurs dla dzieci "Portret Pana Kuleczki", zaproponowaliśmy również zajęcia plastyczne "Kwiatki dla sąsiadki". Wszyscy świetnie się bawiliśmy, urzekająca była serdeczna atmosfera tego spotkania.

  28.05.2012

SPOTKANIE
Z OPOWIEŚCIĄ AFRYKAŃSKĄ

Biblioteka po raz kolejny (10 maja) zaprosiła dzieci na spotkanie z muzykiem - Gwidonem Cybulskim. Dzieci z Przedszkola Nr 261 poznały afrykańskie bajki. Spośród wielu opowieści nasz gość sięgnął tym razem po historię początku świata, kiedy niebo było na wyciągnięcie ręki, bardzo nisko i do .. jedzenia. W rytmie bębna, przy dźwiękach balafonu, kołysanie afrykańskiego bluesa na ngoni i harmonijkę - każda piosenka tego spotkania była przetańczona.

  28.05.2012

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ
RADY DZIELNICY WESOŁA

Uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mieszkaj+cych w Wesołej, a ucz+cych się poza nasz+ dzielnic+, zachęcamy do zapoznania się z niżej zamieszczonymi informacjami w sprawie powszechnych wyborów do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wesoła.

Osoba do kontaktu - p. Justyna Kwiatkowska, tel. 22 773 40 08

  07.05.2012

OPOWIEŚCI Z TYKWY
W STAREJ MIŁOŚNIE

27 kwietnia do Filii Biblioteki w Starej Miłośnie zawitali wychowankowie Przedszkola nr 260 i Przedszkola "Robuś", aby posłuchać afrykańskich baśni i muzyki. Gwidon Cybulski, multi-instrumentalista i zawodowy "opowiadacz", sprawił, że wszyscy słuchacze mogli przenieść się do odległych krain i poznać nieznane historie z Czarnego Lądu. Dzieci z zapartym tchem słuchały baśni o mądrym pająku Anansim, którego Bóg nauczył sztuki opowiadania historii. Poznały też przygody płochliwego zajączka, który myślał, że koło drzewa mango pękła ziemia, kiedy spadł na nią duży owoc. Jak przystało na porządne opowieści nie zabrakło i muzyki. Nasz Gość uczył dzieci afrykańskich piosenek, grając na egzotycznych instrumentach. Po tym spotkaniu chyba każdy przedszkolak będzie wiedział, co to jest tykwa i do czego służy oraz, że z pnia wydrążonego przez termity można wydobywać niesamowite, czasem przyprawiające o dreszcze dźwięki... Zabawa była tak dobra, że godzinne spotkanie minęło bardzo szybko i niektórzy żałowali, że już czas wracać do przedszkola... Dzieciom szykującym się do powrotu towarzyszył niesamowity akompaniament muzyczny w wykonaniu pana Gwidona i wszyscy opuścili bibliotekę nieomal tanecznym krokiem i z głowami pełnymi niesamowitych historii!

  28.05.2012

Według stanu wypożyczeń zbiorów w placówkach bibliotecznych w Wesołej na koniec 2011 roku 457 osób przetrzymuje 905 egzemplarzy, opłaty za przetrzymanie książek na ten dzień wynoszą 126 834 zł. Wartość przetrzymanych książek to ponad 20 tys.
Czy 146 tys. zł to dużo, czy mało pozostawiam do Państwa subiektywnej oceny. Dość zauważyć, że jest to na przykład równowartość 3 pokojowego mieszkania w niedużym mieście, koszt dwuletniego utrzymania czteroosobowej średnio zamożnej polskiej rodziny. Dla osób mniej zamożnych kwota ta jest wręcz niewyobrażalnie wysoka... 146 tys złotych wystarcza na zakup książkowych nowości przez cały rok dla wszystkich placówek Biblioteki w Wesołej, organizowanie spotkań autorskich i prowadzenie innej działalności statutowej. Dla porównania w 2011 roku na zakup zbiorów wydaliśmy 51 741 zł. Czyli należności z tytułu przetrzymania książek wystarczyły nam na zakup zbiorów przez prawie 3 lata, kupilibyśmy za nie ok. 6 100 egzemplarzy.
Pokaż dalszy ciąg artykułu >>
  23.04.2012

SPOTKANIA AUTORSKIE
Z ŁUKASZEM WIERZBICKIM

17 kwietnia w naszej Bibliotece odbyły się dwa spotkania z Łukaszem Wierzbickim. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z klas III i IV ze SP 174 i SP 172. Każde ze spotkań rozpoczęło się opowieścią o tym, jak pan Łukasz został pisarzem. Duży wpływ na wybór drogi życiowej miał... dziadek autora. To właśnie dziadek opowiedział małemu Łukaszowi historię pewnego podróżnika, który w latach 30. XX wieku przejechał na rowerze dwukrotnie Afrykę: z północy na południe i z południa na północ.


Gdy powstała książka "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" o Kazimierzu Nowaku i jego wspaniałej wyprawie, autor pomyślał, o dzieciach. Warto, by i one poznały dzieje dzielnego człowieka i tak powstała "Afryka Kazika".
Kolejna książka dla dzieci "Dziadek i niedźwiadek" to opowieść o niezwykłej przyjaźni. Powstała na podstawie historii o Wojtku - niedźwiedziu przygarniętym w czasie II wojny światowej przez żołnierzy z Armii Andersa.
Łukasz Wierzbicki uwielbia spotykać się ze swoimi najmłodszymi czytelnikami. Jego historie prawdziwe wywołują ogromne emocje i zainteresowanie wśród młodej publiki. Na spotkaniu w Bibliotece można było zakupić książki autora, otrzymać autograf i pieczątkę "Pogotowia Kazikowego".

  28.04.2012

SPOTKANIE Z BEATĄ OSTROWICKĄ

Pierwszy dzień wiosny spędziliśmy bardzo kulturalnie. Zaproponowaliśmy szóstoklasistom ze SP Nr 171 spotkanie z Beatą Ostrowicką, autorką powieści dla dzieci i młodzieży. Pisarka opowiadała o swojej pracy, warsztacie twórczym, książkach i stworzonych przez nią postaciach.
W związku z tym, że rok 2012 jest Rokiem Janusza Korczaka - pani Beata zainteresowała uczestników spotkania swoją najnowszą książką "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku". Jest to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym Starym Doktorze - pedagogu, który poświęcił całe życie dzieciom, propagując ich prawa. W 1942 r. zginęli wszyscy razem w obozie zagłady w Treblince.


Spotkanie z Panią Beatą miało charakter rozmowy, dyskusji, autorka świetnie nawiązała kontakt z młodymi ludźmi. Na liczne pytania starała się znaleźć odpowiedź, nawet na trudne - Kto jest Korczakiem naszych czasów?


Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupienia najnowszej książki autorki wraz z dedykacją i niektórzy chętnie z tej okazji skorzystali. Po autografy ustawiła się kolejka.
Beata Ostrowicka debiutowała w 1995 r. powieścią "Niezwykłe wakacje". Jest laureatką kilku nagród. Współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem" oraz od 2001 r. z łódzkim wydawnictwem "Literatura", w którym ukazują się jej kolejne książki.
Polecamy książki Beaty Ostrowickiej dostępne w naszych zbiorach: "Świat do góry nogami", "Zaledwie kilka dni", "Zła dziewczyna", "Tajemnica szkatułki", "Eliksir przygód" i najnowsza "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku".  30.03.2012

OPOWIEŚCI Z TYKWY W ZIELONEJ

Na spotkanie z opowieścią i muzyką (23 marca) zaprosiliśmy klasy 0 ze SP Nr 172 w Zielonej. Gwidon Cybulski opowiedział dzieciom o roli i tradycji opowiadania historii w Afryce. Niczego nie spisywano, opowieść była sposobem na przekazywanie z pokolenia na pokolenie tradycji, wiedzy historycznej, mądrości ludowych.
Spośród wielu historii tego spotkania dzieci z zapartym tchem wysłuchały opowieści o wielkim pająku Anansim. To jedna z postaci mitologii i legend Afryki. W przypowieściach i bajkach Anansi jest przedstawiany jako bohater cechujący się szczególnym sprytem i mądrością, odpowiedzialny jest za to, że inni widzą rzeczy takimi, jak on chce. Historie o nim pozwalają wierzyć, że nawet najsłabszy człowiek może zwyciężyć w starciu z silnym przeciwnikiem, dzięki swojemu sprytowi i sile rozumu.

  30.03.2012

LOSY ZESŁAŃCÓW NA SYBIR

W rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków do syberyjskich łagrów (10.02.1940) Biblioteka zorganizowała spotkanie ze świadkami historii - Sybirakami. Gośćmi spotkania byli członkowie Związku Sybiraków: Mieczysław Pogodziński, Leon Zujko, Henryk Okulewicz reżyser prezentowanego na spotkaniu filmu "Losy zesłańców Sybiru" oraz Wiesław Stypuła mieszkaniec Wesołej, autor wspomnień: "W gościnie u "polskiego" maharadży: (wspomnienia z pobytu w Osiedlu Dzieci Polskich w Indiach w latach 1942 -1946)" i "We wszystkie świata strony...: Kresy - Syberia - Indie - Świat (Tułacze losy polskich dzieci)". Mieliśmy okazję dotknąć żywej historii cudem ocalonych ludzi.

  10.03.2012

OPOWIEŚCI Z TYKWY

Tradycja opowiadania baśni i mitów ma bardzo głębokie korzenie. W ten sposób z pokolenia na pokolenie przekazywano tradycje, wiedzę historyczną, mądrości ludowe. Budowana była w ten sposób świadomość narodowa i kulturowa. Opowiadanie historii jest też prapoczątkiem literatury.
Opowiadacze historii starają się ożywić prastary zwyczaj opowiadania baśni, bajek, eposów, mitów i legend.
3 lutego zaprosiliśmy do biblioteki dzieci kl. 0 ze SP Nr 171 na spotkanie z muzykiem i opowiadaczem bajek - Gwidonem Cybulskim. Maluchy po krótkiej chwili weszły w wykreowany świat bajki afrykańskiej. Razem z bohaterami opowieści przeżywały przygody, wybory i emocje. W zaczarowanym świecie było też wiele zabawy i muzyka etniczna na żywo. Zabrzmiały w bibliotece instrumenty m.in. balafon, ngoni, didgieridoo.
Kultura mówiona uruchamia dziecięcą wyobraźnię, rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem, kreuje zupełnie nowy świat, przekazuje uniwersalne prawdy i wartości. Dzieci i nauczyciele zobaczyli coś nowego i inspirującego.
Gwidon Cybulski - multi-instrumentalista, kompozytor, obecnie lider zespołu Gadająca Tykwa. Współpracował z Teatrem Roma, Filharmonią Narodową; we współpracy ze Stowarzyszeniem Studnia Opowieści tworzy ilustracje muzyczne do opowiadanych bajek i opowieści zaczerpniętych z różnych kultur.

  25.02.2012

KARTKA DLA BABCI I DZIADKA

Podczas drugiego spotkania w Bibliotece w ramach akcji "Zima w mieście" (19.01.2012) zaproponowaliśmy dzieciom warsztaty plastyczne. Podczas wytężonej pracy wykonaliśmy piękne i oryginalne kartki na zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia filcowej broszki, małego upominku dla naszych babć.

  11.02.2012

SPOTKANIE Z BAJKĄ CZESKĄ

Pierwsze spotkanie w czasie ferii zimowych dotyczyło bajek czeskich (17.01.2012). Dzieci poznały pisarza - Václava Čtvrtka twórcę znanych postaci bajkowych, które znamy głównie z wersji animowanych. Václav Čtvrtek jest autorem książek m.in. "Bajki z mchu i paproci" (o Żwirku i Muchomorku), "O rozbójniku Rumcajsie", "Makowa Panienka", "O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku", "O rusałce Amelce i żabce Marynce". Dzieci słuchały fragmentów książek, następnie rozwiązywały zadania pozwalające poznać bohaterów opowieści. W technice origami wykonaliśmy Żwirka i Muchomorka, bawiliśmy się też w tor przeszkód "W Rzaholeckim lesie". Polecamy książkowe wersje czeskich filmów animowanych dla dzieci o Wodniku Szuwarku i Kreciku. Książki są dostępne w naszej Bibliotece.

  11.02.2012


GRAMY LITERATURĘ
ZIMA MUMINKÓW

Muminek, jako jedyny troll, nieoczekiwanie wybudził się z zimowego snu... Wszystko wokół wydaje mu się obce i nieprzyjazne. Wszędzie panuje ciemność związana z nocą polarną. Muminek jest samotny i przestraszony, na szczęście spotyka inne stworzonko, zachwyca się zorzą polarną i śmieje się wbrew przeciwnościom. Razem z Muminkiem dodajemy sobie odwagi w tym mroźnym świecie śpiewając pogodne piosenki.
14 grudnia 2012 zaprosiliśmy uczniów ze SP Nr 353 i SP Nr 39 im. Moraczewskich na warsztaty muzyczno-literackie. Spotkanie dotyczyło książki "Zima Muminków" Tove Jansson. Zajęcia poprowadziła animatorka - Marcelina Sowa, na fletach prostych zagrał mistrzowsko Paweł Iwaszkiewicz (Open Folk).

  05.01.2013


ZAGRALI W JEDNEJ ORKIESTRZE

Co by było, gdyby... Alternatywną historię okresu odzyskania niepodległości przedstawił słuchaczom Otwartej Lekcji Historii 13 listopada 2012 r. prof. Grzegorz Nowik.
   Pokaż dalszy ciąg artykułu >>

  18.11.2012


IL CANTO MAGNIFICAT W BIBLIOTECE

W dniach 25.10-9.11.2012 w Bibliotece można oglądać wystawę zdjęć z koncertu chóru IL CANTO MAGNIFICAT, który odbył się 21 października 2012 w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej.
W mistycznej scenerii pędzla Jerzego Nowosielskiego wystąpili: Kwartet Quattro, chór IL Canto Magnificat, soliści: Marta Zamojska-Makowska (sopran koloraturowy) i Arkadiusz Denkiewicz (trąbka barokowa) oraz Łukasz Wojakowski (dyrygent i prowadzenie koncertu).
Autorem pięknej dokumentacji fotograficznej tego wydarzenia jest Grzegorz Czuchraniuk. Serdecznie zapraszamy!

  28.10.2012

JÓZEF MACKIEWICZ - SYLWETKA I TWÓRCZOŚĆ

Gościem październikowej lekcji historii (18.10.2012) był Włodzimierz Bolecki - historyk literatury polskiej, krytyk literacki, profesor Instytutu Badań Literackich PAN. Spotkanie dotyczyło życia i twórczości Józefa Mackiewicza (1902-1985) - pisarza nieobecnego do dnia dzisiejszego w świadomości czytelników. Mackiewicza cechowała ogromna ciekawość świata, był doskonałym obserwatorem życia. Był liberałem w tym znaczeniu, że na pierwszym miejscu stawiał prawo do wolności i szukania prawdy. Według niego każdy ma prawo powiedzieć co myśli. Właściwie temu podporządkowana jest cała jego twórczość. Propagowal zupełnie nowatorskie na ten czas idee "małych ojczyzn", wielokulturowości. Jako pierwszy polski pisarz opisał powstanie różnych odmian nacjonalizmu. Uważał, że nacjonalizm był instrumentem niszczącym historyczne wspólnoty. Mackiewicz był antykomunistą, czemu daje wyraz w wielu swoich książkach. Uważał, że najpotężniejszą bronią przeciwko komunizmowi jest prawda. Był nowatorski w spojrzeniu na literaturę. Jego opowiadania, wspomnienia, portrety ludzi, opisy przyrody i Kresów są literacko wybitne. Mackiewicz stworzył nową powieść o historii współczesnej, miesza w niej zarówno fikcję jak i dokument. Gorącym wielbicielem twórczości Józefa Mackiewicza był Czesław Miłosz.


  27.10.2012

PRZELOT NAD ZDOBYTYM MIASTEM

Biblioteka zaprosiła publiczność na pokaz niezwykłego filmu "Przelot nad zdobytym miastem" w realizacji Krzysztof Jaszczyńskiego, Andrzeja Kałuszko i opieką varsavianistyczną Ryszarda Mączewskiego (Fundacja "Warszawa1939.pl"). Obejrzeliśmy zdjęcia odnalezione w amerykańskich archiwach, nakręcone przez niemieckiego operatora 28 września 1939 r. z samolotu Luftwaffe. Stolica była już częściowo zbombardowana, ale ciągle można odczytać przedwojenny układ ulic, placów i kamienic. Z kilku minut surowego filmu powstał 22-minutowy dokument.


Film był oczyszczany, stabilizowany i poprawiany cyfrowo. Dołożone zostały plansze z opisami. Powstała też animacja pokazująca na mapie trasę przelotu. Autorzy chcieli, żeby widz dokładnie wiedział, jakie miejsca w stolicy ogląda na ekranie.


Po pokazie dokumentu zaprosiliśmy uczestników lekcji historii (27.09.2012) do rozmowy z twórcami tego projektu: Krzysztofem Jaszczyńskim i Ryszardem Mączewskim. Autorzy opowiedzieli o ich najnowszym filmie "Początek" prezentującym Warszawę w pierwszych dniach wojny.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta do odwiedzenia strony fundacji http://www.warszawa1939.pl/
  29.09.2012

SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM CENCKIEWICZEM

13 września 2012 r. do na Otwartą Lekcję Historii do Biblioteki Publicznej w Wesołej zaprosiliśmy znanego historyka i publicystę dr hab. Sławomira Cenckiewicza. Na pierwszej lekcji po wakacjach podjęty został temat porozumień sierpniowych i związanego z tymi wydarzeniami polskiego święta - Dnia Wolności i Solidarności.


Spotkanie odbyło się wokół książki Sławomira Cenckiewicza pt. Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010). Autor za tę pozycję został nagrodzony w 3. edycji konkursu "Historycznej Książki Roku" - jego książka otrzymała nagrodę od czytelników w kategorii "Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku". Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


Główną bohaterką wieczoru była Anna Walentynowicz. Sławomir Cenckiewicz opowiedział o ogromnym wkładzie tej niezłomnej kobiety w działalność "Solidarności". Autor przywołał wydarzenia i gorącą atmosferę sierpnia 1980. Mówił o relacjach, pokazywał ludzi z ich decyzjami, niekiedy błędnymi. Sama Anna Walentynowicz po przeczytaniu swojej biografii powiedziała:

"Tyle zła, tyle zdrady i ludzkiej podłości opisał pan w tej książce. Jak mieliśmy wygrać, skoro tylu wokół nas nam przeszkadzało. Ale dobrze, że pan to wszystko pokazał. I najważniejsze, że nie zrobił pan ze mnie wszystkowiedzącego, jednoosobowego bohatera >>Solidarności<<, ale ukazał pan wysiłek zbiorowy tysięcy Polaków. Bo >>Solidarność<< to narodowe powstanie przeciwko komunistom".
  26.09.2012

LEŚNE SKRZATY

Podczas spotkania 12.07.2012 pracowaliśmy na bazie książki "Leśne głupki" Małgorzaty Strzałkowskiej. Kolejne rozdziały inspirowały do pracy plastycznej. Dzieci wykonały tego dnia trzy prace plastyczne: samodzielnie - jędze z liści, traw, leśnych kwiatów i ziół; grupowo - smoki (różnych kształtów i materiałów) oraz potwory - praca grupowa z dobrą zabawą przy sztaludze. Smoki są prezentowane w naszej bibliotece, zapraszamy do oglądania.

  28.07.2012

MIESZKAŃCY LASU

Na pierwszych zajęciach "Lata w mieście" (03.07.2012) w bibliotece zaproponowaliśmy dzieciom edukacyjne zabawy i warsztaty plastyczne o lesie. Uczestnicy spotkania poznali charakterystykę lasu, czym różni się od ogrodu i parku, omówiliśmy strefy lasu, prawidłowe zachowanie się w lesie. Dzieci dowiedziały się również, czym jest pomnik przyrody. Podczas warsztatu plastycznego powstały trzy drzewa często występujące w okolicznych lasach: brzoza, dąb, sosna. Prace eksponowane będą w naszej bibliotece do września.

  23.07.2012

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ BOLECKĄ

19 czerwca zorganizowaliśmy wieczór autorski z Anną Bolecką, pisarką i mieszkanką naszej dzielnicy. Podczas spotkania Autorka opowiadała o swoich książkach, o pracy twórczej, o inspiracjach.
Anna Bolecka debiutowała w 1989 r. książką "Leć do nieba", pokazującą z perspektywy dziecka świat małego miasteczka w latach pięćdziesiątych. Jej druga powieść "Biały kamień"(1994) ukazuje historię rodziny pisarki mieszkającej na kresach Rzeczpospolitej. "Biały kamień" zdobył kilka nagród m.in. nagrodę im. Władysława St. Reymonta. Trzecia powieść Anny Boleckiej, "Kochany Franz" (1999) to zbiór wyimaginowanej korespondencji między tytułowym bohaterem (pod imieniem Franz kryje się pisarz Franz Kafka) a jego przyjaciółmi. Listy są fikcyjne, ale oparte na dokumentach epoki: twórczości Franza Kafki albo wspomnień ludzi związanych z pisarzem. Powieść w listach wyróżniono nagrodą Pen-Clubu i tytułem Warszawskiej Premiery Literackiej. W 2002 r. autorka wydała książkę dla młodzieży "Latawce", a dwa lata później powieściową komedię romantyczną "Concerto d`amore". Kolejną książką Anny Boleckiej są "Uwiedzeni". Ta wielowątkowa opowieść zmusza do myślenia nad otaczającym go światem oraz istnieniem dobra i zła, które każdy z nas w sobie ma. Autorka portretuje kilka postaci "ogarniętych pasją niszczenia siebie i innych".
Na spotkaniu odbyła się promocja najnowszej książki Autorki "Cadyk i dziewczyna". Powieść opowiada o losach Żydów, Polaków i Niemców w okupowanej Warszawie. Główni bohaterowie stoją przed koniecznością trudnych wyborów. Jaką decyzję podejmą? Co z tego wyniknie? Więcej na kartach książki. "Cadyka i dziewczynę" Anna Bolecka zadedykowała pamięci Etty Hillesum, młodej Żydówki z Holandii, która w czasach radykalnego zła, starała się czynić radykalne dobro.
Fragmenty książki "Cadyk i dziewczyna" czytał Krzysztof Dorosz - eseista, publicysta, dziennikarz radiowy.

  23.06.2012

LUDOBÓJSTWO NA WOŁYNIU

Na czerwcowej lekcji historii w bibliotece zmierzyliśmy się z kolejnym trudnym tematem - zbrodnią na Wołyniu. Gościem spotkania była Ewa Siemaszko, znana badaczka ludobójstwa dokonanego na wołyńskich Polakach podczas II wojny światowej.
Ewa Siemaszko od 1990 zbiera i opracowuje dokumenty dotyczące losów ludności polskiej na Wołyniu. W 2000 roku, wraz ze swoim ojcem Władysławem, wydała dwutomową publikację pt. "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945".
Na spotkaniu (5 czerwca) Ewa Siemaszko przedstawiła tło historyczne, przyczyny i przebieg zbrodniczych działań na Kresach. Wykład był także okazją do refleksji oraz dyskusji nad współczesnymi relacjami polsko-ukraińskimi.
Po prelekcji mieliśmy okazję wysłuchać wspomnień naszego drugiego gościa - Sulimira Stanisława Żuka - świadka zbrodni wołyńskiej. Oto fragment zapisanych przeżyć: "Jasna księżycowa noc. Gładka biel śniegu sprawia wrażenie, jakby otaczało nas spokojne lśniące morze.(...) Stanowisko na dachu pozwala mi obserwować okolice wokół naszego domu. Było to konieczne, aby wiedzieć, czy ktoś nie pożądany nie zbliża się do nas. Horyzont pokrywają łagodne góry Woroniaków. Za nimi, pomiędzy nimi i przed nimi, jaśnieją czerwone łuny pożarów. Palą się polskie domy i wsie. Każda łuna i pożar to przecież czyjeś nieszczęście, czyjeś łzy, czyjś ból, czyjaś męczeńska okrutna śmierć."

  23.06.2012

WERNISAŻ WYSTAWY
KOPIE MŁODYCH ARTYSTÓW

10 maja w Bibliotece Głównej odbył się wernisaż wystawy "KOPIE MŁODYCH ARTYSTÓW". Ekspozycja prezentuje prace dzieci z sekcji rysunku i malarstwa wesołowskiego Ośrodka Kultury. Obrazy powstały pod opieką Grażyny Bany. Młodzi artyści zmierzyli się z twórczością Jana Vermeera, Vincentego van Gogha, Diego Velazqueza, Walentina Aleksandrowicza Sierowa, Edouarda Maneta i Ludwika Maciąga. Zapraszamy do oglądania obrazów do 4 czerwca.

  28.05.2012

SPOTKANIE Z JOANNĄ SIEDLECKĄ
PAWEŁ JASIENICA I TW "EWA"

"W Związku Sowieckim unicestwiono fizycznie kwiat niepokornych pisarzy - rozstrzelano Babla, Pilniaka, Gumilowa, Klujewa, w więziennej psychuszce zginął poeta Charm, w łagrze zgnił Mandelsztam, przeżył Szałamow i Sołżenicyn, uniknęła go Achmatowa, ale ukarano ją wieloletnią zsyłką i więzieniem jej syna" - tak brzmi pierwsze zdanie "Obławy". A jak to było u nas z niepokornymi pisarzami?
W swojej książce "Obława. Losy pisarzy represjonowanych" Joanna Siedlecka przedstawia wybrane sylwetki 13 pisarzy polskich poddawanych represjom w latach 1945-89, nie prezentuje wszystkich. W książce znalazły się historie Wojciecha Bąka, Jerzego Brauna, Stefana Łosia, Władysława Grabskiego, Heleny Zakrzewskiej, Jerzego Szaniawskiego, Jerzego Kornackiego, Jerzego Zawieyskiego, Melchiora Wańkowicza, Januarego Grzędzińskiego, Pawła Jasienicy, Ireneusza Iredyńskiego i Jacka Bierezina.

W Bibliotece - 8 maja 2012 - w ramach cyklu Otwarte Lekcje Historii odbyło się spotkanie z Joanną Siedlecką. Autorka książki "Obława. Losy pisarzy represjonowanych" przedstawiła historię związku Pawła Jasienicy i Zofii O'Bretenny. Z dokumentów IPN przeanalizowanych przez Siedlecką wynika, że Zofia O'Bretenny otrzymała od SB "zlecenie na Jasienicę" w połowie lat 60. Po pewnym czasie Jasienica zakochał się w konfidentce działającej jako TW "Ewa" i poprosił ją o rękę. O'Bretenny donosiła SB nie tylko na Jasienicę, ale również na jego przyjaciół i znajomych literatów, m.in. na Kisielewskich, Bartoszewskich, Wańkowiczów, Stommę, Słonimskiego, Grochowiaka, kardynała Wyszyńskiego i wielu innych. Ostatni donos na męża dotyczył pogrzebu Jasienicy i osób, które wzięły w nim udział.
Do swojej śmierci w 1997 r. nie przyznała się do współpracy z bezpieką.
Podczas spotkania 8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, niespodzianką był pyszny tort w kształcie książki. Dziękujemy Czytelnikom i Przyjaciołom Biblioteki za życzenia i pamięć.

  28.05.2012

ŻEGOTA
RADA POMOCY ŻYDOM

"Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko co widziały dzieje - i milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego, złowrogiego milczenia. Milczą kaci, nie chełpią się tym, co czynią. Nie zabierają głosu Anglia ani Ameryka, milczy nawet wpływowe międzynarodowe żydowstwo, tak dawniej przeczulone na każdą krzywdę swoich. Milczą i Polacy. Polscy polityczni przyjaciele Żydów ograniczają się do notatek dziennikarskich, polscy przeciwnicy Żydów objawiają brak zainteresowania dla sprawy im obcej. Ginący Żydzi otoczeni są przez samych umywających ręce Piłatów. Tego milczenia dłużej tolerować nie można. Jakiekolwiek są jego pobudki -- jest ono nikczemne. Kto milczy w obliczu mordu - staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia - ten przyzwala."
("Protest" Zofia Kossak-Szczucka)


Żegota (Rada Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj) została założona 4 grudnia 1942 roku, jako kontynuacja założonego we wrześniu tego samego roku przez Zofię Kossak-Szczucką i Wandę Krahelską-Filipowicz Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom. Polska była jedynym krajem, w którym okupacyjne prawo niemieckie przewidywało karę śmierci dla osób ukrywających lub pomagającym Żydom. Jednocześnie właśnie w Polsce powstała Rada Pomocy Żydom, która była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady. Została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.

Temat Żegoty, jej strukturę, sposoby działania omówił podczas kwietniowej lekcji historii (12.04.2012) - Tomasz Roguski. Prelegent przedstawił wybrane spośród wielu sylwetki Polaków zasłużonych ratowaniem Żydów - Zofię Kossak-Szczucką, Juliana Grobelnego, Irenę Sendlerową, Siostrę Matyldę Getter, Ks. Marcelego Godlewskiego (proboszcza parafii Wszystkich Świętych mieszczącej się na terenie getta). Na spotkaniu obejrzeliśmy też relacje świadków - film "Życie za życie" Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiowskiego.

  28.04.2012

ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

Marcowa lekcja historii w Bibliotece nawiązywała do najmłodszego polskiego święta obchodzonego 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po raz pierwszy święto obchodzone było w 2011 roku. Wielokrotne postulaty środowisk kombatanckich i organizacji niepodległościowych zostały zrealizowane dzięki wsparciu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Prezesa IPN Janusza Kurtyki.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie ogromnej części jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.


"Żołnierze Wyklęci" to żołnierze polskiego podziemia, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej obrali kierunek walki zbrojnej o wolną i niepodległą Polskę. Przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Nazywano ich "zaplutymi karłami reakcji", czy też "wrogami demokracji". Ginęli w walce. Byli podstępnie mordowani. Wykonywano na nich wyroki śmierci w więzieniach.
"Polska według sowieckiej recepty nie jest tą Polską, o którą walczymy szósty rok z Niemcami, o którą popłynęło morze krwi polskiej, ogrom męki i zniszczenia kraju" - pisał komendant główny AK Leopold Okulicki "Niedźwiadek" w rozkazie z 19.01.1945 r. Podkreślał, że wprawdzie walki z Sowietami jako Polacy prowadzić nie chcemy, ale "nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim".
Na spotkaniu gościliśmy Andrzeja Karpińskiego - profesora Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił ten tragiczny moment historii Polski. Po wykładzie publiczność obejrzała film "Losy niepokornych" w reż. Wincentego Ronisza (producent - Fundacja Filmowa Armii Krajowej). Temat wywołał ogromne zainteresowanie.


  19.03.2012

"WESOŁA - NIEZNANE OBLICZA"
W REMBERTOWIE

Zapraszamy na wystawę prac uczestników konkursu fotograficznego "Wesoła - nieznane oblicza" do Biblioteki Publicznej w Rembertowie, ul. Gawędzierzy 8. Prace eksponowane są na parterze i II piętrze rembertowskiej biblioteki, wystawa potrwa do 31 maja 2012.

  19.03.2012

W OGRODZIE CLAUDE`A MONETA

6 marca gościliśmy w Bibliotece klasę III ze SP Nr 172 na zajęciach literacko-plastycznych "W ogrodzie Claude`a Moneta". Podczas spotkania przedstawiona została sylwetka malarza. Na podstawie lektury książki "Claude Monet i jego magiczny ogród" Laurence`a Anholta i pokazu slajdów dzieci poznały reprezentacyjne dzieła Monet`a. Po teorii przyszedł czas na praktykę, każdy spróbował swych sił przy sztaludze.

  19.03.2012

CZYTANIE NA DYWANIE
KRUK SKARPETA

Na spotkaniu z Krasnalami z Przedszkola Nr 261 (31.01.2012) zaprezentowana została seria książek o małym Kruku Skarpecie niemieckiego duetu Nele Moost i Annet Rudolph. Na podstawie przeczytanej książki "A to pech! Czyli Wszystko może się zdarzyć" dzieci wzięły udział w zabawie plastycznej - budowanie leśnego teatrzyku z figur geometrycznych.

  25.02.2012

PTAKI ZIMĄ

Zajęcia zatytułowane "Ptaki zimą" (24.01.2012) rozpoczęliśmy od przypomnienia nazw ptaków, które znamy. Nagrodą za podanie nazwy ptaka było przeczytanie grupie wiersza z książki "Nasze ptaki" Wandy Chotomskiej. Następnie poszerzyliśmy wiedzę na temat naszych skrzydlatych przyjaciół, w szczególności tych zimujących w Polsce. Po krótkiej charakterystyce zaproponowaliśmy zabawę plastyczną i wiele zabaw ruchowych związanych z tematem zajęć.

  11.02.2012

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO

Czym jest karnawał i kiedy trwa? Co to są zapusty, maskarady, kulig? O zwyczajach w okresie karnawału, o tym jak bawiono się w mieście i na wsi - rozmawialiśmy z dziećmi podczas ostatnich zajęć w Bibliotece podczas ferii zimowych (26.01.2012). Dzieci dowiedziały się m.in. że kulig jest tradycją dość starą i do sań zaprzęgano konie, a nie quady czy samochód. Tego dnia na warsztatach plastycznych dzieci wykonały autorskie maski karnawałowe i plastelinowe byśki. Na koniec jak w karnawale przystało objadaliśmy się pysznymi warszawskimi pączkami (znanymi już z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego) z różą i migdałami.

  11.02.2012

LEKCJA O HANSIE CHRISTIANIE ANDERSENIE

Postać i twórczość pisarza Hansa Christiana Andersena była tematem lekcji przeprowadzonej 3 stycznia w Filii Nr 2 w Zielonej. W zajęciach literackich udział wzięli trzecioklasiści ze SP Nr 172. Dzieci poznały biografię pisarza, a we wspólnej zabawie przypomniały najbardziej znane baśnie Andersena m.in.: Brzydkie kaczątko, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Księżniczka na ziarnku grochu, Świniopas. Jeden z mniej znanych utworów Andersena "Pięć ziarenek grochu" został przeczytany podczas spotkania. Wprowadzone zostały pojęcia takie jak baśń i bajkopisarz. Na podstawie znanych utworów omówiliśmy elementy realistyczne i fantastyczne występujące w baśni. W konkursie ze znajomości bajek Andersena grupa trzecioklasistów wypadła znakomicie.

  14.01.2012   Aktualizacja strony: 05.10.2018 | Czas generowania strony: 0.0054 | Kontakt:
Jesteś naszym 2451131 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005