Icon Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
STEFANEM CZERNIECKIM

12 maja 2017 r. w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek naszym gościem był Stefan Czerniecki - podróżnik, dziennikarz, autor książek: "Dalej od Buenos", "Cisza" oraz "Czekając na Duida". Gość przed zgromadzoną publicznością - uczniami Gimnazjum Nr 120 zaprezentował podróżniczy stand-up pt. "Śladem szeptu amazońskiego potoku". Opowiedział przede wszystkim o zapierającej dech w piersiach południowoamerykańskiej przyrodzie, ale też o złej sławie karteli narkotykowych, przemytników złota i cyny, obozów kolumbijskiej partyzantki oraz o czyhającej gdzieś w ciemnościach anakondy.


SPOTKANIE AUTORSKIE
Z PRZEMYSŁAWEM BOGUSZEM

19 sierpnia minie 15 lat odkąd Marka Kotańskiego nie ma z nami. Człowieka, który na każdym, kto go poznał, pozostawiał niezatarte wrażenie. Jedną z takich osób jest Przemysław Bogusz - autor biografii Kotana, gość spotkania, które odbyło się w naszej bibliotece 4 kwietnia. Kim był bohater książki, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Może tylko nieliczne grono dzisiejszych nastolatków nie zna tego nazwiska. Już za życia był legendą. Może nieco kontrowersyjną, jednak na pewno nietuzinkową. Kotański był człowiekiem dynamicznym, obdarzonym wielką charyzmą. Można powiedzieć o nim wiele, jednak jedno jest pewne, był człowiekiem niestrudzenie dążącym do celu. Kotański w świadomości wielu Polaków zaistniał jako osoba, która działała na rzecz narkomanów, bezdomnych i chorych na AIDS. Nigdy nie bał się trudnych tematów i spraw. Działał na rzecz ludzi wykluczonych z życia społecznego, chciał, żeby społeczeństwo dostrzegło ich problemy i nie odwracało się od nich. Kotański to prekursor wielu ważnych społecznie inicjatyw, m.in.: zakładania ośrodków dla narkomanów i bezdomnych. Znany jest także z akcji Łańcuch czystych serc (1997), wielu koncertów z przesłaniem, m.in. koncertu na rzecz dzieci zakażonych wirusem HIV "Niech świat się do nich uśmiechnie" z 1992 r. na Stadionie X-lecia, który zgromadził ok. 40 tysięcy uczestników.
Praca była dla niego bardzo ważna i chyba tak naprawdę nigdy się z nią nie rozstawał. Jego życie prywatne było w znacznym stopniu podporządkowane jego zaangażowaniom w sprawy społeczne. Po Kotańskim pozostało ok. 30 ośrodków dla narkomanów i tyle samo poradni, 50 domów dla bezdomnych. Jednak jeśli można tak powiedzieć to jego najważniejszą spuścizną, pozostanie zmiana w myśleniu i podejściu do problemów drugiego człowieka. "Daj siebie innym" i "Każdy człowiek zasługuje na szansę" to bardzo ważne słowa dla Marka Kotańskiego. Chciał, aby wrażliwość na pogubionych, chorych i słabych zaistniała w świadomości społecznej i ostatecznie miała wpływ na postawy wobec nich.
Rozmowę z autorem prowadził Dariusz Mól dziennikarz z Mińska Mazowieckiego.
Zachęcamy do przeczytania książki naszego gościa "Kotan. Czy mnie kochasz?" dostępnej w naszych placówkach.

WYCIECZKA DO MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH I WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH PRL

Więzienie na ul. Rakowieckiej w Warszawie od 1945 r. pełniło funkcję głównego więzienia politycznego Polski. Przetrzymywano tam żołnierzy Armii Krajowej i najważniejszych członków podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold. W miejscu tym, nazywanym Golgotą Narodu Polskiego, działy się rzeczy okrutne: wykonano tu ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana.
Dla upamiętnienia bohaterskich żołnierzy oraz osób prześladowanych w czasach PRL w więzieniu na Mokotowie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Konkurs na projekt Muzeum został już rozstrzygnięty, a jego otwarcie planowane jest na 2019 rok, ale już teraz można się umówić z przewodnikami IPN na grupowe zwiedzanie.
W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) i prelekcji dyrektora Muzeum Jacka Pawłowicza, którego gościliśmy w naszej Bibliotece (2 marca), Biblioteka zorganizowała wycieczkę do Muzeum na Rakowieckiej. Naszym przewodnikiem był Andrzej Rytka z Instytutu Pamięci Narodowej, towarzyszył też nam Jarosław Wróblewski - autor książki "Gryf: Pałacyk Michla, Żytnia, Wola". Mogliśmy zobaczyć wnętrze więzienia, byliśmy w celi rotmistrza Pileckiego, widzieliśmy karcer i najbardziej mroczne miejsce - miejsce egzekucji, a właściwie miejsce zabójstwa Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych.
Jedna z uczestniczek wycieczki przekazała do zbiorów Muzeum ryngraf, który uratował życie jej mamy w czasie Powstania Warszawskiego.


SPOTKANIE Z MONIKĄ ROGOZIŃSKĄ

Nasze pierwsze spotkanie z Monikę Rogozińską było bardzo udane i inspirujące, dlatego postanowiliśmy ponownie zaprosić tę niezwykłą kobietę. Tym razem autorka spotkała się z młodzieżą w Gimnazjum Nr 119. Poniżej przedstawiamy relację Karoliny Głodkowskiej uczennicy klasy 3a z tego spotkania.
3 marca 2017 r. w bibliotece Gimnazjum nr 119 odbyło się spotkanie z podróżniczką, pisarką i dziennikarką - Moniką Rogozińską. Głównym tematem spotkania była książka wydana przez autorkę w ubiegłym roku "Lot koło Nagiej Damy". Pisarka opowiada w niej o jednej ze swoich zimowych wypraw w Himalaje, której celem było zdobycie szczytu - Nanga Parbat. Udział Moniki Rogozińskiej w tej podróży można określić jednym słowem - eksperyment. Była jedyną kobietą w ekipie, a jednocześnie korespondentem gazety "Rzeczpospolita". Właśnie wtedy po raz pierwszy ekspedycja miała przesyłać relacje ze wspinaczki ze zdjęciami z Himalajów do Polski przez satelitę.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o trudnościach tej wyprawy oraz o zagrożeniach, z którymi się wiązała. Jednak oprócz dramatycznych aspektów ta wędrówka niosła ze sobą ogrom pozytywnych wrażeń. Jednym z nich było dokonanie dotychczas niemożliwego czyli zdobycie szczytu ośmiotysięcznika w warunkach himalajskiej zimy, przy nieludzko niskiej temperaturze oraz niesprzyjających warunkach pogody.
Spotkanie z Moniką Rogozińską zdecydowanie można nazwać inspirującym i pouczającym. Dowiedzieliśmy się wiele na temat dziennikarstwa, jakimi cechami powinien odznaczać się dziennikarz oraz o wyprawach nie tylko w wysokie góry, ale również w odległe zakątki świata. Opowiadania te wszystkich bardzo zaintrygowały oraz zmotywowały do dalszej pracy nad sobą.
Myślę, że od takiej osoby możemy się wiele nauczyć. Przede wszystkim rzetelności oraz wytrwałości w realizacji działań. Na zakończenie pisarka przekazała nam myśl, która powinna na zawsze pozostać w głowie każdego oraz stać się mottem w dążeniu do naszych celów życiowych: "Pamiętajcie, aby nie robić niczego dla rozgłosu, sławy i pieniędzy, róbcie to, co kochacie wyłącznie z pasji i miłości. Spełniajcie marzenia dla siebie, a nie dla innych".
Karolina Głodkowska kl.3a


  19.03.2017

PODZIĘKOWANIE

ZIMOWA PACZKA DLA ZWIERZACZKA

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca już po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto upamiętniające tych wszystkich, którzy po 1944 roku nie złożyli broni, którzy nie godzili się na to, aby Polską rządziła komunistyczna władza nadana z Moskwy, którzy często za to zapłacili najwyższą cenę - życie. Z tej właśnie okazji w naszej Bibliotece 2 marca gościliśmy Jacka Pawłowicza - dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Jarosława Wróblewskiego - autora książki "Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola".
Książka Jarosława Wróblewskiego to historia życia niezwykłego człowieka Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. "Gryf". Człowieka, który już za młodu stał się legendą. Czytaj całość


BIBLIOTEKA CZYNNA W SOBOTY

ZIMA W MIEŚCIE
Z TOMKIEM WILMOWSKIM

W tym roku inspiracją dla naszych spotkań z młodymi czytelnikami podczas ferii zimowych były przygody Tomka Wilmowskiego- bohatera książek Alfreda Szklarskiego.
Australia to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy. Wspólnie odkrywaliśmy ten odległy kontynent, dowiedzieliśmy się:, kim są Aborygeni, dla kogo liście eukaliptusa są wyjątkowym przysmakiem i czy kangury na pewno żyją w Australii? Z Australii udaliśmy się w podróż aż do Ameryki Północnej. Tam poznaliśmy zwyczaje i życie rdzennych mieszkańców tych terenów, czyli Indian. Razem z Tomkiem uczestniczyliśmy w wielu przygodach. Kolejnym miejscem na naszej mapie była odległa Azja, a konkretnie wyruszyliśmy w Himalaje - najwyższe góry świata. Razem z Tomkiem poszukiwaliśmy legendarnej istoty, czyli Yeti. W trakcie ostatniego spotkania ponownie wybraliśmy się do Australii, jednak tym razem podziwialiśmy piękną rafę koralową u wybrzeży tego niezwykłego kontynentu. Podczas wszystkich spotkań nie zabrakło tradycyjnego, wspólnego czytania fragmentów książek Alfreda Szklarskiego. Dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne. Powstały kolorowe papugi, indiańskie pióropusze, figurki tajemniczego Yeti oraz podwodny świat rafy koralowej. Dzięki firmie Marwit dzieci mogły wypić zdrowe i smaczne soki. Serdecznie dziękujemy sponsorowi tej smacznej przygody. Wszystkim uczestnikom wspólnej podróży z Tomkiem Wilmowskim bardzo dziękujemy za to, że razem z nami wyruszyły w świat wyobraźni.


  27.02.2017

"Z CHROBRZA NA WOJENNĄ TUŁACZKĘ" - SPOTKANIE AUTORSKIE
Z JANEM CHRUŚLIŃSKIM

24 stycznia gościem naszej Biblioteki był Jan Chruśliński - autor wielu książek, laureat pierwszej nagrody w dziedzinie literatury na pierwszym Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł 2016. Spotkanie było poświęcone najnowszej powieści autora "Z Chrobrza na wojenną tułaczkę".
Bohaterem powieści jest wyjątkowy człowiek - Jan Zgrzebnicki rodem z Chrobrza. Jan Zgrzebnicki kształtował swój charakter najpierw, jako młody chłopiec w Polskich Drużynach Strzeleckich, później, jako żołnierz Legionów Piłsudskiego, uczestnik walk I wojny światowej, obrońca Lwowa, dowódca batalionu w Korpusie Ochrony Pogranicza, uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939 roku i wreszcie, jako jeniec wojenny Oflagów w Gross Born i Sandbostel na terenie Niemiec. W powieści nie zabrakło również wątków miłosnych, które w sposób delikatny zostały wplecione w główny nurt powieści. Kolorytu powieści dodają opisy bitew i potyczek, które wciągają nas w sam środek działań wojennych.
Inicjatorką spotkania i osobą prowadząca rozmowę z autorem była Wiesława Grabik, kuzynka Jana Zgrzebnickiego. To właśnie ona zwróciła się z prośbą do Jana Chruślińskiego, żeby napisał książkę o jej wujku majorze Zgrzebnickim. W ten sposób pamięć o tym niezwykłym człowieku i jego życiu została przekazana następnym pokoleniom. Książka powstała na podstawie dokumentów, które przechowywała żona majora - Aniela. Te dokumenty zostały przekazane Wiesławie Grabik i stały się cennym źródłem do napisania książki.
Zapraszamy do lektury książek Jana Chruślińskiego - mieszkańca Wesołej.

   Aktualizacja strony: 17.09.2017 | Czas generowania strony: 0.0018 | Kontakt:
Jesteś naszym 1534732 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005