Icon Icon Icon

  ARCHIWUM


Wyświetlone zostały wiadomości archiwalne za rok
  

AKCJA PACZKA

"NAD SREBRNĄ" III MIŃSKIE SPOTKANIA WYDAWCÓW PUBLIKACJI REGIONALNYCH

19 listopada 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich zorganizowała III Mińskie Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych "Nad Srebrną".
Nasza wesołowska Biblioteka po raz pierwszy wzięła udział w tym wydarzeniu, prezentując wydawnictwa dotyczące Wesołej i okolic: "Dzieje dóbr Miłosna" autorstwa Barbary Buczek-Płachtowej, "Stara Wesoła" Andrzeja Klimma, "Podwarszawskie Urzecze" i "150 lat Gminy Wawer" współautorstwa Adama Ciećwierza, "Co kryje Las Milowy" Iwony Bal i Kasi Białek, "Gazetkę Sąsiedzką" i "Wiadomości Sąsiedzkie".
Targi poprzedzono konferencją dotyczącą badań genealogicznych prowadzonych w powiecie mińskim, promocją książki "Hrabia Marian Starzeński i jego rodzina w Dobrach Ruda" oraz prezentacją Biblioteki Publicznej w Kałuszynie.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń dotyczących badań i publikacji regionaliów przez organizacje działające w powiecie mińskim.

"LOT KOŁO NAGIEJ DAMY" - SPOTKANIE AUTORSKIE Z MONIKĄ ROGOZIŃSKĄ

Co ma wspólnego pilot latający w Dywizjonie 304 z wyprawami w Himalaje? Okazuje się, że ma i to bardzo wiele. Historię Henryka Franczaka mogliśmy poznać na spotkaniu z autorką książki "Lot koło Nagiej Damy" - Moniką Rogozińską.
Monika Rogozińska - dziennikarz, członek The Explorers Club - była uczestnikiem zimowej wyprawy na Nanga Parbat (8125 m) na przełomie roku 1997/98. Jako jedyna kobieta w ekipie himalaistów wzbudzała niemałe zainteresowanie wśród męskiej części rdzennych mieszkańców Kaszmiru, spornego terenu dla Indii i Pakistanu. To przepiękne miejsce na mapie świata. Jego urodę, choć w niewielkim stopniu mogliśmy podziwiać dzięki fotografiom bohaterki spotkania.
Sponsorem wyprawy był dziennik "Rzeczpospolita". Monika Rogozińska jako zatrudniona tam dziennikarka po raz pierwszy w dziejach wypraw miała dostarczać codziennie informacje z obozu. Szalejący wiatr i ekstremalne zimno nie były jej sprzymierzeńcem, ale dzięki kolegom z wyprawy i ich determinacji miała swoją codzienną porcję zdjęć. Atmosfera w obozie była wspaniała. To duża zasługa kierownika wyprawy Andrzeja Zawady - Lidera. Jednak wyprawa skończyła się niepowodzeniem. Jeden z jej członków Ryszard Pawłowski miał otwarte złamanie nogi. Zdobywanie szczytu trzeba było odwołać. I być może na tym książka mogłaby się skończyć i byłaby to kolejna "przygoda" w życiu autorki. Jednak tu czeka nas niespodzianka. W czasie drogi powrotnej Andrzej Zawada zaczął opowiadać o swojej wizycie u pewnego maharadży i jego przyjaźni z polskim lotnikiem. Kim był ten lotnik Zawada nie wiedział. W tej chwili dziennikarska ciekawość zwyciężyła i autorka nie spoczęła, póki go nie odnalazła.
Całą historię możecie odnaleźć w książce "Lot koło Nagiej Damy", która jest dostępna w wesołowskiej bibliotece.
Dziękujemy Pani Rogozińskiej za wspaniałe spotkanie i miłą atmosferę, a uczestnikom za przybycie na spotkanie.
Spotkanie zostało sfinansowane przez Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej Bibliotece. Dziękujemy!


  20.11.2016

WYSTAWA IKON
PISANYCH RĘKĄ ANNY MUNCH

"STRYJEŃSKA. DIABLI NADALI"
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANGELIKĄ KUŻNIAK

"Ktoby to czytał, ktoby to czytał psiakref" - są to słowa Zofii Stryjeńskiej-bohaterki najnowszej książki Angeliki Kuźniak "Stryjeńska. Diabli nadali". Wbrew słowom Stryjeńskiej książka jest bardzo popularna i chętnie czytana przez naszych czytelników. Dlatego bardzo chcieliśmy poznać jej autorkę. Dzięki środkom finansowym Dyskusyjnego Klubu Książki w Wesołej, który działa przy naszej Bibliotece mogliśmy zaprosić Angelikę Kuźniak. Autorka była naszym gościem na spotkaniu, które odbyło się 11 października. Opowiedziała o tym, dlaczego właśnie postanowiła napisać książkę o Zofii Stryjeńskiej. Można powiedzieć, że sprawił to po prostu przypadek. Wizyta w Muzeum Narodowym, obrazy Stryjeńskiej i nagle pomysł: "jeśli, ktoś maluje takie obrazy, posługując się takimi kolorami, to musi być ciekawy". Tak właśnie zaczęła się długoletnia przygoda autorki z artystką. Zofia Stryjeńska była wielką artystką, każdy, kto się liczył w ówczesnym towarzystwie, musiał mieć na ścianie jej obrazy. Jednak od połowy lat 30. ubiegłego stulecia jej sława zaczęła blednąć. Sama artystka dzieliła swoje obrazy na: obrazy, knoty i superknoty. Jednak Stryjeńska to nie tylko malarstwo, to również projekty kostiumów, zabawek, rękawiczek. Wszystko niezwykle barwne, bo Stryjeńska to przede wszystkim kolor. Jej prace są trudne do interpretacji. Wiele prac jest skupionych w rękach prywatnych, niektóre znajdują się w muzeach, część posiada rodzina. Niezwykle rzadko Stryjeńska jest wystawiana. Ostatnia duża wystawa miała miejsce w 2009 roku. W listopadzie ukaże się najnowsza wersja dzienników artystki. Zofia Stryjeńska to nie tylko artystka, to również kobieta pełna namiętności. Jej wielka miłość Karol Stryjeński, ojciec trójki jej dzieci: córki Magdy i bliźniąt Jana i Jacka. Relacje Zofii z najbliższymi były bardzo trudne. Przez wiele lat nie utrzymywała kontaktu z rodziną. Sztuka była dla niej wszystkim "Panie Boże odbierz mi wszystko, ale zostaw mi możliwość wypowiedzi, jako artystki". Zachęcamy Państwa do zapoznania się z twórczością i kolejami życia artystki, artystki, która zasługuje na pamięć.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Dyskusyjnemu Klubowi Książki za umożliwienie zorganizowania spotkania i zachęcamy do lektury książki "Stryjeńska. Diabli nadali".


"SUPERBOHATEROWIE" W FILII NR 1

Biblioteka powraca do cyklicznych spotkań z najmłodszymi czytelnikami! Pierwszą grupą, odwiedzającą nas w rozpoczętym roku szkolnym były dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Superbohaterowie". 20 września 3, 4 i 5-latki miały okazję zapoznać się z naszą placówką. Dzieci obejrzały dział z książkami przeznaczonymi specjalnie dla nich. Nie zabrakło także rozmowy o ulubionych bohaterach bajek. Najmłodsi czytelnicy obiecali, że będą nas regularnie odwiedzać, gdyż w przedszkolu planowane są różne ciekawe zajęcia, do których wprost nie sposób byłoby przygotowac się bez książek... Trzymamy Superbohaterów za słowo i oczywiście serdecznie zapraszamy!
Czekamy także na wszystkie dzieci i uczniów, którzy chcieliby się z nami spotkać w tym roku szkolnym. Lekcje biblioteczne odbywają się w Bibliotece Głównej, Filii w Starej Miłośnie oraz Filii Nr 2 w Zielonej, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty.


  25.09.2016

ROK SIENKIEWICZA
WYCIECZKA SZLAKIEM PISARZA


"We wsi Burzec, położonej w ziemi łukowskiej, na pograniczu województwa podlaskiego, a należącej podówczas do państwa Skrzetuskich, w sadzie między dworem a stawem siedział na ławie stary człowiek, a przy nogach jego bawiło się dwóch chłopaków: jeden pięcio-, drugi czteroletni...". Jeśli chcecie się dowiedzieć kimże był ten starszy mężczyzna, proszę sięgnąć po pierwszy tom "Potopu" a tam w rozdziale jedenastym znajdziecie odpowiedź.
Nie o rozwiązywanie zagadek jednak chodzi a o wieś Burzec, którą to mieliśmy okazję odwiedzić 10 września. Burzec jednak to ukoronowanie naszego zwiedzania ziemi łukowskiej. A zaczęło się wszystko od Roku Sienkiewiczowskiego. Chcąc uczcić naszego Noblistę, postanowiliśmy odwiedzić jego rodzinne strony.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od Łukowa. Tam mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Regionalne z niezwykłymi zbiorami. Potem odwiedziliśmy Pana Sienkiewicza odpoczywającego na ławeczce w łukowskim parku po trudach tworzenia kolejnego utworu. No i wreszcie ruszyliśmy do Woli Okrzejskiej. A tam pierwsza niespodzianka. Przekraczając bramę muzeum, ujrzeliśmy najpierw przepięknie utrzymany park ze starodrzewem. A sam dworek - miejsce urodzenia pisarza to jak się teraz mówi miejsce bardzo klimatyczne. W jego gościnnych progach powitał nas dyrektor Maciej Cybulski. Z jego opowieści mogliśmy dowiedzieć się o związkach rodziny Sienkiewicza z ziemią łukowską, o jego pobycie tam i miłości do tego zakątka naszego kraju. Mogliśmy również przypomnieć sobie pewne fakty z jego życia, a niektóre zostały przed nami dopiero odkryte.
Kolejne miejsce związane z pisarzem, które odwiedziliśmy to kościół w Okrzei, gdzie przyszły Noblista otrzymał na chrzcie imiona Henryk Adam Aleksander Pius. Zabytkowy kościół został ufundowany w 1793 roku przez prababkę pisarza Teresę z Lelewelów Cieciszowską. Niedaleko Okrzei znajduje się cmentarz, gdzie pochowana jest matka Sienkiewicza. To miejsce tak bliskie Sienkiewiczowi też mieliśmy okazję odwiedzić. Należy tylko przypomnieć, że jego ojciec jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W Okrzei w latach 1932 - 1938 ku czci pisarza został usypany też kopiec. Inicjatorem kopca był biskup Henryk Przeździecki. Kopiec ma wysokość 15 metrów, a do jego usypania użyto aż 8000 metrów sześciennych ziemi. W ceremonii przekazania kopca, które miało miejsce 2.10.1938 roku wzięło udział ponad 20 tys. osób w tym najbliższa rodzina pisarza: córka Jadwiga Karniłowiczówna z mężem i córką Marią, syn Henryk Józef z żoną Zuzanną i dwoma córkami: Jadwigą i Zuzanną. Na szczycie znajduje się pomnik z białego marmuru wg projektu artysty siedleckiego Mariana Gardzińskiego wysokości 2,7 m. Odsłoniła go w 1980 r. Zuzanna Sienkiewiczowa, synowa pisarza. Ciekawostką jest również to, że w tej uroczystości uczestniczyła piastunka Henryka Sienkiewicza - Aniela Gołębiowska. Wojcieszkowo to kolejna miejscowość związana z pisarzem, a to przez jego trzecią żonę Marię Babską, która zażyczyła sobie, aby to na tamtejszym cmentarzu ją pochować. Jej wolę spełniono, a my mogliśmy odwiedzić jej grób.
No i naszą przygodę z Sienkiewiczem zakończyliśmy właśnie w Burzcu gdzie gimnazjalista Henryk Sienkiewicz spędzał wakacje. Było to dla niego bardzo ważne miejsce. Mógł tu spotkać się z rodziną i poczuć niezwykłą atmosferę tamtejszego domu. Z czasów Sienkiewiczowskich pozostały tu dwa stawy "Zagłoba" i "Kmicic", aleja lipowo-kasztanowa oraz resztki dawnej fosy w postaci zarośniętego trawą parowu. Na miejscu domu mieści się teraz szkoła. I tak ten piękny, słoneczny dzień zakończyliśmy około godziny dwudziestej powrotem do Wesołej. O nasze dobre samopoczucie dbał i opiekę nad nami sprawował Piotr Kociszewski - nasz przewodnik. Dzięki niemu mieliśmy okazję poznać ziemię łukowską tak bliską naszemu Nobliście Henrykowi Sienkiewiczowi. Wycieczka została zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Wesołej.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Atmosfera była naprawdę wspaniała i nawet sobotni upał nie był w stanie nam przeszkodzić w podążaniu za naszym przewodnikiem szlakiem Sienkiewicza. Serdeczne podziękowania składamy Panu Józefowi Jagielskiemu za przekazanie Bibliotece zdjęć wykonanych podczas wycieczki.


WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI

LATO W MIEŚCIE 2016
WAKACJE Z BOHATERAMI HENRYKA SIENKIEWICZA

Obecny rok ustanowiono Rokiem Henryka Sienkiewicza. W tym roku mija setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin pisarza. To zainspirowało nas do przygotowania programu spotkań podczas akcji Lato w mieście 2016.
Dwa pierwsze spotkania oparte były na przygodach bohaterów książki pt. "Krzyżacy". Podczas pierwszych zajęć dzieci obejrzały fragment filmu "Krzyżacy", w którym bohaterowie odwiedzają zamek w Malborku. Dowiedziały się, jak wygląda ta wspaniała budowla - jedna z najokazalszych w Europie. Odkryły, w jaki sposób zamek został zbudowany i z jakich części się składa. Kolejne zajęcia poświęcone były obyczajom rycerskim, kodeksowi honorowemu rycerza oraz ciekawej historii sławnego Zawiszy Czarnego. Uczestnicy spotkania wysłuchali fragmentu książki pt. "Krzyżacy".
Dwa pozostałe spotkania to przygody Stasia i Nel - bohaterów powieści pt. "W pustyni i w puszczy". Razem z bohaterami wyruszyliśmy na wędrówkę przez dzikie i piękne tereny Afryki. Podziwiając roślinność afrykańskiej sawanny, wspólnie przeżyliśmy przygodę ze słoniem, którego młodzi bohaterowie uwolnili z pułapki. Ostatnie zajęcia to przede wszystkim spotkanie z Kalim, Afrykańczykiem z krwi i kości. Wspólnie wybraliśmy się do afrykańskiej wioski, poznaliśmy zwyczaje jej mieszkańców.
Wszystkim zajęciom towarzyszyły działania plastyczne w różnych formach, dziecięca aktywność twórcza mogła się więc ujawnić w całej pełni. Każdy z uczestników mógł wykonać swoją niepowtarzalną maskę afrykańską, strój, miecz lub tarczę dzielnego rycerza albo oryginalną przepaskę na włosy. Trzeba przyznać, że wspólna zabawa, aktywność ruchowa oraz spora dawka śmiechu i poczucie humoru uczestników było ważnym akcentem naszego wspólnego podróżowania. Wszystkim dzieciom, które wspólnie z nami bawiły się i rozwijały poznając twórczość Henryka Sienkiewicza, składamy serdeczne podziękowania i życzymy udanych wakacji.
Zespół Biblioteki Publicznej w Wesołej


  03.07.2016

WESOŁA I JEJ HISTORIA
SPOTKANIE VARSAVIANISTYCZNE

W ramach projektu "Warszawa też jest seniorką" 23 czerwca odbyło się kolejne spotkanie tego cyklu. Tematem spotkania była Wesoła. O historii naszej dzielnicy opowiedział Paweł Łoś. Dla tych, którzy się urodzili w Wesołej, było to po prostu uporządkowanie informacji o miejscu, w którym mieszkają i którego historia wzrasta razem z nimi. Skarbnicą wiedzy o Wesołej jest p. Andrzej Klimm, który był obecny na spotkaniu i uzupełniał opowieść naszego prelegenta. To osoba, która niewątpliwie posiada ogromną wiedzę na temat Wesołej - naszego miejsca na Ziemi. Na zakończenie spotkania każdy mógł podzielić się swoimi wspomnieniami. Dziękujemy!
Do wszystkich obecnych i byłych mieszkańców oraz miłośników Wesołej zwracamy się z prośbą o dzielenie się fotografiami dawnej Wesołej. Prosimy o przesyłanie ich na adres biblioteki: wesola@e-bp.pl . Istnieje również możliwość zeskanowania zdjęć, jeśli przyniosą je Państwo do naszej placówki.


  03.07.2016

DZIEŃ SĄSIADA W ZIELONEJ

Coroczna impreza z okazji Dnia Sąsiada już za nami. W niedzielę 12 czerwca Stowarzyszenie Nasza Wesoła, przy naszym skromnym udziale, zorganizowało naprawdę fajną, rodzinną imprezę. Były gry i zabawy, zajęcia plastyczne i wiele różnych atrakcji w tym występ iluzjonisty. Oprócz tych rozrywek było mnóstwo pyszności do zjedzenia. Dzięki zaangażowaniu pań i panów ze Stowarzyszenia impreza wypadła wspaniale. Dziękujemy za zaproszenie do współorganizacji!


NADWIŚLAŃSKI UNIWERSYTET DZIECIĘCY

W poniedziałek 13 czerwca odbył się rodzinny pokaz Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego poświęcony tajemniczemu światu jaskiń. Spotkanie poprowadziła speleolog, a mówiąc to prostszym językiem, grotołaz Katarzyna Biernacka. Pani Kasia opowiedziała wszystkim zebranym dzieciom o tym, jak wygląda świat jaskiń. Świat, który wcale nie jest ciemny i ponury tylko potrafi zachwycić wieloma niespotykanymi barwami. W świecie jaskiń występują przepiękne i niesamowite twory natury - stalaktyty i stalagmity. Jaskinie to także miejsce, w którym możemy spotkać różne istoty żywe, np.: nietoperze, ryby, które nie mają oczu i wiele gatunków pająków. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, jak powstają jaskinie i dlaczego naukowcy je badają. Poza tym mieliśmy okazję poznać sprzęt, który stanowi wyposażenie każdego grotołaza wyruszającego na wyprawę w głąb jaskini. Z ciekawostek, którymi podzieliła się z nami pani Kasia na uwagę zasługują dwie: po pierwsze największa jaskinia znajdująca się na terenie Azji jest tak duża, że mogłaby być miejscem parkowania dla 40 samolotów typu Boeing 747. Najgłębsza zaś jaskinia to 2200m w głąb ziemi, co odpowiada wysokości ok. 10 budynkom dobrze nam znanego Pałacu Kultury i Nauki. Każdy uczestnik wyprawy mógł ubrać się w strój grotołaza, nauczyć się wiązać specjalny ósemkowy węzeł, a także dotknąć pluszowego nietoperza.
To było kolejne już spotkanie z Nadwiślańskim Uniwersytetem Dziecięcym, które naszym zdaniem zasługuje na uwagę. W związku z tym polecamy Państwa uwadze projekt złożony przez NAUD w naszej dzielnicy w ramach Budżetu Partycypacyjnego pod numerem 814. Projekt dotyczy bezpłatnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci.


  19.06.2016

PRZEDSZKOLE NR 260
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Stało się już praktycznie tradycją, że na wiosnę do biblioteki przychodzą przedszkolaki. Mali goście z Przedszkola Nr 260 przybyli do nas trzy razy. Rozpoczęły "Misie" - 4 latki (26.04.), potem pojawiły się "Tygrysy" - 3 latki (17.05.), a następnie "Sowy" - 5 latki (24.05.). Część dzieci znała już naszą bilbiotekę i zdążyła skorzystać z jej zbiorów! Ci, dla których była to pierwsza wizyta, z zainteresowaniem przyglądali się wszystkiemu dookoła. Okazało się, że nawet maluchy wiedzą, jak należy obchodzić się z książką, tj. nie czytać przy jedzeniu, nie zaginać rogów, nie szarpać kartek... Podczas prezentacji biblioteki każdy z naszych małych gości miał możliwość swobodnego przeglądania działu dla dzieci, wyboru ulubionych książek, obejrzenia tego, co można wypożyczyć. Czytaliśmy też bajki, rozpoznawaliśmy książkowych bohaterów... Czas mijał bardzo szybko. Przypominamy, że każde dziecko w wieku przedszkolnym może już zapisać się do biblioteki. Wystarczy przyjść z którymś z rodziców, okazać dowód tożsamości i... gotowe! Serdecznie zapraszamy - małych i dużych!

  29.05.2016

SPOTKANIE Z ANNĄ ŁACINĄ

Anna Łacina, która z wykształcenia jest biologiem, a z potrzeby serca autorką książek spotkała się z uczniami Gimnazjum Nr 119. W trakcie spotkania autorka opowiedziała o sobie, o tym co jest dla niej inspiracją, kto jest dla niej autorytetem i mistrzem słowa. Opowiedziała przede wszystkim o bohaterach swoich książek, szczególnie o bohaterach swojej najnowszej książki "Niebo nad pustynią". Nie zabrało również wskazówek dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z pisaniem.
Po spotkaniu uczniowie zadawali autorce wiele interesujących pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Później oczywiście był czas na indywidualne rozmowy i podpisywanie książek.
Serdecznie dziękujemy Paniom: Annie Grzymkowskiej, Katarzynie Tucholskiej oraz Magdalenie Jędrzejewskiej-Pyrzanowskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Książki Anny Łaciny znajdują się w naszych zbiorach, zachęcamy do lektury!

  22.05.2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARIĄ WILCZEK-KRUPĄ

Spotkanie, które odbyło się 12 maja z autorką książki o jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Wojciechu Kilarze rozpoczęły dźwięki walca z filmu Trędowata. Tę przepiękną muzykę wykonali dla nas uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej im. Wojciecha Kilara w Wesołej - Janek Pak i Michał Szczepański. Po tym wyjątkowym wstępie głos zabrała autorka biografii Wojciecha Kilara Maria Wilczek-Krupa. Opowiedziała o Wojciechu Kilarze - człowieku skromnym, pełnym pasji, niezwykle utalentowanym. Wojciech Kilar urodził się we Lwowie, tam spędził kilkanaście pierwszych lat swojego życia, tam uczył się grać na fortepianie. Jednak już w wieku 15 lat przejawiał ogromny talent kompozytorski. Swoje późniejsze życie związał ze Śląskiem i jak o sobie mówił był "Ślązakiem ze Lwowa". Światową sławę przyniosła mu muzyka filmowa. Niezapomniane tematy znane milionom wielbicieli kina są owocem wielkiego geniuszu kompozytora. Autorka opowiadając o wybitnym kompozytorze nie unikała trudnych tematów (m.in. problemu z alkoholem). Jednak podkreślała, że Kilar to osoba o wielu twarzach. Mr Jekyll i Mr Hyde to jedno z określeń Wojciecha Kilara - geniusza o dwóch twarzach. Z jednej strony osoby bardzo skromnej a z drugiej próżnego hedonisty przywiązanego do ekskluzywnych ubrań, wyrafinowanych perfum, szybkich i drogich samochodów. Opowieść o Kilarze to także opowieść o jego wielkiej miłości - żonie Basi, bez której Kilar najprawdopodobniej nie byłby takim Kilarem jakiego znamy. Wielki geniusz, talent i pasja tego niezwykłego człowieka pozostają niezaprzeczalne. Kilar pozostawił po sobie ogromną liczbę utworów muzycznych, które wzruszają wielu odbiorców na całym świecie.
Rozmowę z autorką prowadził Dariusz Mól - dziennikarz z Mińska Mazowieckiego. Spotkanie zakończyło się kolejnym utworem w wykonaniu młodych artystów była to "Smuga cienia". Książka "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" jest dostępna w naszych zbiorach. Zapraszamy do lektury tej bardzo ciekawej pozycji.  15.05.2016

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
REMBERTÓW - OSSÓW - WESOŁA

Kolejna, czwarta już edycja Rajdu "Odjazdowy Bibliotekarz" za nami! Tym razem pojechaliśmy z Rembertowa przez Ossów do Wesołej. Organizatorami rajdu były trzy biblioteki publiczne: z Rembertowa, Wesołej i Sulejówka oraz Stowarzyszenie Rembertów Bezpośrednio. Patronatem medialnym imprezę objęli: Wesoła Gazetka Sąsiedzka, Wiadomości Sąsiedzkie Wesoła - Wawer - Praga-Południe - Rembertów oraz Tygodnik Lokalna.
Wsparcia udzielili nam: PAWO Piekarnia-Cukiernia, Sękacz. Cukiernia. Piekarnia Wojtkowscy, F.H.U. SAKOWSKA - Materiały Odblaskowe, Sklep Mięsny Wierzejki, Stowarzyszenie Nasza Wesoła, Gimnazja Nr 119 i 120 , OSP Wesoła, Moto-Medic, Mrs Sporty, Maria Surawska i Elżbieta Nowosielska (Radne Dzielnicy Wesoła), Warszawska Masa Krytyczna oraz Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. O bezpieczeństwo rowerzystów zadbała Policja.
Przed startem zwiedziliśmy Izbę Pamięci w Urzędzie Dzielnicy Rembertów. Następnie spod Biblioteki wyruszyliśmy, aby ulicami Rembertowa dotrzeć do leśnych dróg prowadzących do Ossowa. W Ossowie czekał nas zasłużony odpoczynek i spora dawka wiedzy historycznej. Zwiedziliśmy razem z przewodnikiem tereny związane z Bitwą Warszawską, obejrzeliśmy film dokumentalny w Muzeum. Następnie uczestnicy rajdu udali się w stronę Wesołej, gdzie na mecie czekał cały szereg atrakcji: na strudzonych rowerzystów czekały pyszne kiełbaski i słodkości, na dzieci czekały zajęcia: malowanie twarzy, prace plastyczne, wspólne malowanie farbami na płótnie - impresje na temat Odjazdowego Bibliotekarza. Nieodłącznym elementem imprezy był bookcrossing, zrobiliśmy wspólne pamiątkowo-odjazdowe zdjęcie.
W rajdzie jechało ponad 100 osób, na szczególną uwagę zasługują dzieci, z których większość jechała na czele rajdu. Ich energia i zaangażowanie udzielała się dorosłym uczestnikom. W imprezie kończącej rajd wzięło udział ok. 150 osób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas. Partnerom i sponsorom jeszcze raz pragniemy podziękować za wsparcie naszej imprezy!
Już za rok zapraszamy na piątą edycję naszego rajdu!


BIBLIOTEKA MAŁEGO PACJENTA
WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI

Wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 171 pragniemy wesprzeć akcję, dzięki której tworzone są biblioteki dla małych czytelników w szpitalach, hospicjach i domach dziecka. W związku z tym zwracamy się do Państwa - naszych drogich czytelników - o przekazanie książek o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. Zbiórka będzie prowadzona w okresie 22.04.2016 - 22.05.2016 we wszystkich naszych placówkach. Prosimy o książki nowe lub prawie nowe wydane w latach 2010 - 2016. Liczymy jak zawsze na Państwa szczodrość i zainteresowanie. Za przekazane książki bardzo dziękujemy. Więcej informacji na www.zaczytani.org


SPOTKANIE VARSAVIANISTYCZNE
ZABYTKI STAREJ PRAGI

21 kwietnia rozpoczęliśmy cykl spotkań realizowanych przez Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" w ramach projektu "Warszawa też jest seniorką" finansowanego przez m.st. Warszawa.
Praga - warszawska dzielnica - zawsze była postrzegana jako ta gorsza część Warszawy. Okazuje się, że ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc, które naprawdę warto i trzeba zobaczyć. Takie miejsca jak Bazylika katedralna Świętych Michała i Floriana czy cerkiew Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny to centralne i najbardziej znane (prócz ZOO) miejsca tej dzielnicy. Inne warte obejrzenia to Port Praski czy wiele odrestaurowanych lub czekających na remont praskich kamieniczek. Ta najbliższa nam dzielnica prężnie się rozwija nie zapominając o swojej historii.
Po Pradze oprowadzał nas Paweł Łoś, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał o historii powstania tej części Warszawy oraz jej losach na przestrzeni wieków. Dzieląc się ze słuchaczami swoją wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi Pragi być może niejedną osobę zachęcił do spaceru po Pradze i spojrzenia na nią życzliwym okiem. Korzystając z okazji zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).
Następne spotkanie ze Złotą Kaczką - "Wesoła i jej historia" - odbędzie się 23 czerwca. Bardzo serdecznie zapraszamy!  24.04.2016

ANKIETA

Dziękujemy wszystkim za wypełnienie ankiety. Podsumowanie zamieścimy niezwłocznie po przeanalizowaniu wyników.


BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2016

"Książki bez ograniczeń" to nazwa dzielnicowego projektu w kategorii edukacja i kultura, którego odbiorcą była Biblioteka Publiczna. Na projekt oddano 718 głosów i to właśnie one zadecydowały, iż projekt został zgłoszony do realizacji. Łączna kwota przeznaczona na realizację projektu wynosiła 10 100 zł. W ramach tej kwoty zostało zakupione 396 vol. książek:
 • Biblioteka Główna - 142 vol. wartość 3642,63 zł.
 • Filia Nr 1 w Starej Miłośnie - 151 vol. wartość 3974,41 zł.
 • Filia Nr 2 w Zielonej - 103 vol. wartość 2482,96 zł.
Projekt był realizowany od stycznia do końca marca 2016 roku. Poniżej przedstawiamy listę tytułów książek, które zostały zakupione w ramach II edycji Budżetu Partycypacyjnego. Niektóre tytuły zostały zakupione do więcej niż jednej placówki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy osobom, które oddały głos na nasz projekt.
  06.04.2016

"WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data upamiętnia wyrok śmierci, wykonany tego dnia w 1951 r. na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia WiN.
Kolejne spotkanie z cyklu "Otwarte Lekcje Historii" miało miejsce 15 marca 2016 roku. Głównym punktem spotkania była projekcja filmu w reżyserii Sławomira Górskiego "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja". Film to dokument pokazujący losy oficerów kolejnych zarządów WiN. Mogliśmy zobaczyć poruszające relacje świadków i usłyszeć autentyczne nagrania z procesu.
Zrzeszenie WiN było największą ogólnopolską organizacją niepodległościową działającą w konspiracji w latach 1945-1947. Powstanie WiN było samodzielną inicjatywą przywódców krajowej konspiracji poakowskiej. Nie była to organizacja wojskowa, miała charakter cywilny. Jeżeli podejmowali walkę to tylko obronną albo mającą na celu rozbijanie więzień UB-eckich. Ideą WiN było odegranie roli depozytariusza idei niepodległości, doprowadzenie struktur konspiracji do wolnych wyborów i oddanie ich do dyspozycji władz wolnej Polski. Wybory jak wiemy zostały sfałszowane. Kolejne zarządy były rozbijane przez bezpiekę. Prezes I Zarządu Jan Rzepecki ujawnił struktury organizacyjne Zrzeszenia w zamian za gwarancję nierepresjonowania jego członków. Mimo to kolejni WiN-owcy byli więzieni, torturowani i mordowani. Płk. Łukasza Cieplińskiego przynoszono na proces, miał połamane ręce i nogi. Miejsca pochówku wielu z nich do dziś pozostają nieznane.
Kim byli Żołnierze Wyklęci, czy bandytami walczącymi z ówczesną władzą czy bohaterami walczącymi o wolną i niepodległą Polskę. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Jedno pozostaje pewne przez długie lata w historii powojennej Polski nie było dla nich miejsca. Chociaż przez jednych zostali "wyklęci" to jednak dla wielu nigdy nie byli zapomniani.
Słowo wstępne i prelekcję wygłosił historyk Michał Gruszczyński, który również zaprezentował nam mundur i broń członka Grupy Rekonstrukcji Historycznej WiN.
Wkrótce w naszych zbiorach będzie dostępny film "Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja" oraz książka "Polska zwycięży. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim" autorstwa Józefa Maja. Zainteresowanym tematem polecamy stronę http://zhwin.pl/  20.03.2016

NADWIŚLAŃSKI UNIWERSYTET DZIECIĘCY - POKAZ DRUKU 3D

Pamela Markowska, miłośniczka nowoczesnych technologii, instruktorka warsztatów z technologii 3D prowadziła pokaz Druku 3D, który odbył się 22 lutego w Bistro Zakątek. Pani Pamela od kilku lat jest zaangażowana w prace upowszechniające wiedzę o Druku 3D w Polsce, specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie Projektowania 3D, Skanowania 3D oraz Drukowania 3D. Podczas spotkania dzieci odkrywały niesamowity świat technologii 3D, którego granicę stanowi jedynie nasza wyobraźnia. Poznały zasady drukowania 3D, konstruowania i skanowania 3D. Były to warsztaty, które niewątpliwie stanowiły wielką frajdę dla przybyłych na spotkanie dzieci, ale również dorosłych. Wszyscy mogli zobaczyć w jaki sposób drukuje się przedmioty. W trakcie spotkania wydrukowany został breloczek. Taki sam breloczek dostał każdy uczestnik pokazu.
Zapraszamy na kolejne warsztaty Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego.LEŚNE SKRZATY W BIBLIOTECE

We wtorkowy poranek (16.02) do Bibliotecznej filii w Starej Miłośnie zawitały Leśne Skrzaty, czyli grupa 3, 4 i 5 - latków z pobliskiego przedszkola. Szybko okazało się, że niektórzy spośród naszych gości bibliotekę znają i już korzystają z jej zbiorów! Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia; wspólnie zastanawialiśmy się, po co w ogóle są biblioteki, dlaczego książki mają foliowe okładki czy jak należy zachowywać się przy czytaniu. Nasi mali goście mają dobre maniery i wiedzą, że na przykład źle wyglądałyby na kartach książki pozostałości obiadu, zatem nie czytają przy jedzeniu. W ramach małego quizu przedszkolaki rozpoznawały także postaci ze znanych i lubianych bajek, a potem przyszedł czas na "szperanie" w regale z literaturą dla najmłodszych oraz wspólne czytanie. Opowiedzieliśmy sobie także o różnych formach współczesnych książek, na przykład o audiobookach, które nie mają wielu papierowych stron, bo zamiast nich jest płyta CD do słuchania. Zainteresowanie bibliotecznymi zbiorami pozwala mieć nadzieję, że najmłodsi czytelnicy nadal będą nas odwiedzać i w ogóle coraz chętniej czytać książki!

  21.02.2016

"JAWORZNIACY" - SPOTKANIE Z FILMEM
I ŚWIADKIEM HISTORII

Pierwsza w tym roku Otwarta Lekcja Historii (14 stycznia) poświęcona była "Jaworzniakom". To mało znany fragment historii powojennej Polski i ważna karta w historii harcerstwa - większość z więźniów Jaworzna miała korzenie harcerskie. Tym bardziej cieszy nas obecność na spotkaniu harcerzy ze 145 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Zew". W temat wprowadził nas film dokumentalny "Dywizja nastolatków" (2008r.) Aliny Czerniakowskiej poświęcony historii powojennych grup młodzieżowych, które przeciwstawiały się sowietyzacji kraju i występowały przeciwko komunistycznym władzom. Nastoletni konspiratorzy w bardzo różny sposób wyrażali swój sprzeciw - wywieszali antysowieckie afisze, niszczyli wizerunki Stalina, Rokossowskiego i Bieruta. Za swoją działalność, mimo młodego wieku, byli skazywani na wieloletnie kary więzienia. Reżyserka prezentuje tę nieznaną kartę historii Polski przez pryzmat wspomnień ówczesnych więźniów Jaworzna - jak mogliśmy się przekonać - ciągle młodych duchem.
Nasz gość - Jaworzniak - Jerzy Stokowski (mieszkaniec Starej Miłosnej) wprowadził nas w film, a po nim opowiadał o ówczesnych zdarzeniach, o losach powojennych, o powstaniu Związku Jaworzniaków. Mieliśmy więc niepowtarzalną okazję uczyć się historii z pierwszej ręki.
W Jaworznie w czasie II wojny światowej utworzono podobóz obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W 1945 roku utworzono tutaj Centralny Obóz Pracy m.in. dla żołnierzy AK, w 1949 roku został on przekształcony w tzw. Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców organizowane na wzór sowieckich łagrów. To właśnie tutaj usiłowano przez ciężką pracę w kopalniach oraz działania propagandowe "zresocjalizować" młodzież z setek ówczesnych organizacji patriotycznych. Przez 6 lat przez Jaworzno przeszło ponad 10 tysięcy młodych Polaków.SPOTKANIE VARSAVIANISTYCZNE
"WAWERSKIE ATRAKCJE"

Za nami kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie varsavianistyczne w ramach cyklu "Warszawa też jest seniorką 2016". W grudniowy wieczór (8.12.2016) Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka zaprosił nas na wirtualny spacer po Wawrze - warto tutaj zauważyć, że jest to największa pod względem powierzchni stołeczna dzielnica. Powędrowaliśmy z północy na południe dzielnicy: widzieliśmy kościoły wawerskie, unikalne budynki, pomniki czy tablice pamiątkowe poświęcone związanym z Wawrem znanym osobom - m.in. Januszowi Korczakowi, Konstantemu Gałczyńskiemu, ks. Janowi Twardowskiemu. Odwiedziliśmy cmentarze ofiar wojen, dowiedzieliśmy się o tym, że jak w wielu miejscach w Polsce tak i w Warze byli ludzie, którzy w czasie ostatniej wojny z narażeniem życia pomagali Żydom. Zwiedzanie Wawra zakończyliśmy na południowo-wschodnim krańcu dzielnicy - na Górze Lotnika, gdzie w sierpniu 1944 r. rozbił się ostrzelany przez Niemców samolot "Liberator" niosący pomoc Powstańcom Warszawskim.
W zbiorach naszej Biblioteki mamy książkę "150 lat Gminy Wawer. Vademecum krajoznawcze Wawra i okolic" (aut.: Adam Ciećwierz, Iwona Derlatka, Dorota M. Kozielska, Krzysztof Oktabiński) wydaną przez wawerską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer. Jest to bardzo ciekawe kompendium wiedzy o Wawrze ilustrowane unikalnymi zdjęciami.
Zachęcamy do lektury a potem do wycieczki - najlepiej rowerowej - wawerskimi szlakami!

SPOTKANIE Z MARKIEM ŁASISZEM
AUTOREM POWIEŚCI "DOM WILKA"

We wtorek 29 listopada odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem. Można powiedzieć, że było to spotkanie niezwykłe. Po pierwsze gościliśmy autora, który jest debiutantem powieściowym, po drugie rozmowę z autorem przeprowadziła nasza czytelniczka Aleksandra Paszkowska, która również debiutowała u nas tej roli, a po trzecie Marek Łasisz to "nasz człowiek", czyli mieszkaniec Wesołej. Cieszymy się, że kolejny "wesołowski" talent mógł zaistnieć, tym bardziej jest nam miło, że autor był naszym gościem. Książka "Dom wilka" autorstwa Marka Łasisza to powieść w stylu fantastyki miejskiej. Opowiada historię 12-letniego Artura, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Artur ma bardzo trudne relacje z ojcem, a matka jest nieobecna. Chłopiec odbywa niezwykłą podróż, trafia do świata równoległego. Podróż jest pełna zaskakujących sytuacji, w jej trakcie Artur spotyka wielu bohaterów. Czy chłopiec odnajdzie swoje miejsce na Ziemi, czy jego życie zmieni się znajdując szczęśliwe zakończenie? Tego niestety nie możemy Państwu zdradzić. Według słów autora książka może być czytana zarówno przez młodzież jak i dorosłego czytelnika. Zachęcamy więc do lektury. Książka jest dostępna w naszej Bibliotece.
Warto wspomnieć, że Marek Łasisz jest z wykształcenia archeologiem i kulturoznawcą. Pasjonuje go kultura mieszkańców Ameryki Południowej, która stanowiła cel jego licznych podróży. Pan Marek wygłasza wykłady propagujące wiedzę o zapomnianych kulturach tego regionu. Obserwacje, przeżycia, bliski kontakt z naturą i zwierzętami stanowiły inspirację do napisania książki. Jednak jest to wymyślona przez autora historia, nienosząca znamion autobiografii.
Jeszcze raz dziękujemy Aleksandrze Paszkowskiej za przeprowadzenie rozmowy z naszym gościem, a panu Markowi życzymy wielu sukcesów w pisaniu.


"ZAŚPIEWAJ MI SŁOWACKA PIEŚŃ"
WYSTAWA PRAC KONKURSU PLASTYCZNEGO im. LUDWIKA KROKOSA

"STARA WESOŁA" - SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM KLIMMEM

Na spotkanie z Andrzejem Klimmem autorem książki "Stara Wesoła", które odbyło się 25 października przybyło bardzo wielu mieszkańców i sympatyków Wesołej. Pan Andrzej Klimm sam jest mieszkańcem Wesołej, ale jest także wielkim miłośnikiem jej historii. Z tej fascynacji i chęci podzielenia się swoją wiedzą powstała książka, na która czekało wielu mieszkańców, pamiętających czasy "starej Wesołej". Na początku spotkania pan Andrzej opowiedział o tym co zainspirowało go do napisania książki, przede wszystkim chciał, aby pamięć o ludziach, którzy tu mieszkali i tworzyli historię Wesołej pozostała wciąż żywa. Ze wspomnień i rozmów jakie prowadził Andrzej Klimm powstało ok. 40 gawęd, które znalazły się w książce. Historia Wesołej przedstawiona w książce kończy się na latach 50 ubiegłego wieku. W trakcie spotkania autor skupił się na rozdziale, który przedstawia historię konspiracji w Wesołej w czasie II wojny. Wspomniał tutaj wielu działaczy konspiracji, którzy działali na terenie Wesołej i byli z nią związani. Jak powiedział wszystko zaczęło się od Stefana Berenta - komendanta OSP, od 1939 r. komendanta Straży Obywatelskiej, a w czasie okupacji miejscowego oddziału AK Piątej Kompanii. W konspiracji działało wielu mieszkańców, którzy ze względów oczywistych o swoim zaangażowaniu nie wiedzieli. Przedstawił strukturę i zakres działania Armii Krajowej na naszym terenie. Nasz gość przytoczył wiele nazwisk m.in. mówił o rodzinach Pokłońskich, Klimmów, Choińskich, Rybackich, Gustowskich, Skwierczyńskich, Śmigielskich, Palczewskich i wielu innych, których nazwiska pojawiają się w książce. Na terenie Wesołej był magazyn broni, kolportowano prasę i ulotki, działał wywiad. Na spotkaniu była obecna córka pana Skwierczyńskiego, mieszkanka Wesołej od 1937 roku, która zabrała głos i przywołała kilka ze swoich wspomnień z okresu II wojny światowej. Na zakończenie spotkania autor poprosił o kontakt wszystkie osoby, które chciałyby uzupełnić czy może sprostować informacje zawarte w książce. Zachęcamy do lektury książki pana Klimma, która jest dostępna w naszych zbiorach.


"ABY ZMĄDRZAŁY ŻABY" - PRZEDSTAWIENIE W WYKONANIU TEATRZYKU "JAŚ"

11 października 2016 r. w progach Szkoły Podstawowej nr 353 zawitał Teatrzyk Jaś. Specjalnie dla uczniów klas pierwszych i drugich zostało wykonane przedstawienie pt. "Aby zmądrzały żaby". W przedstawieniu główną bohaterką stworzoną przez Bajkopisarza jest mała żabka, która poszukuje miłości. Chce być kochana, chce zostać królewną, jednak sama nie potrafi kochać i żyje, nie angażując się w nic. Bajkopisarz przysyła małej żabce różne postaci, jednak nikt nie potrafi przemienić żabki w królewnę. Dlaczego się tak dzieje? Żabka nie chce albo nie może odkryć prostej prawdy, która jest tak blisko i jest tak oczywista. Żeby zamienić się w królewnę, żabka musi kogoś obdarzyć prawdziwym i szczerym uczuciem. Pozornie prosta historia uczy małych i dużych, że w miłości ważniejsze jest dawanie niż branie: kochaj, a będziesz kochany. Historię przedstawili: Monika Parandyk i Jan Parandyk - aktorzy i twórcy Teatrzyku Jaś.
Mamy nadzieję, że przedstawiona historia pozostanie w sercach dzieci i niejednokrotnie skorzystają z jej przesłania.
  16.10.2016

WOLA GRZYBOWSKA - POWRÓT DO PRZEDWAKACYJNYCH GODZIN PRACY


"O HENRYSIU SIENKIEWICZU"
SPOTKANIE Z TEATREM WARIACJA

20 września nasza biblioteka stała się sceną, na której aktorzy Teatru Wariacja przedstawili sceny z życia małego Henryka Sienkiewicza. Zaproszeni uczniowie klas trzecich ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Szkoły Podstawowej nr 171 poznawali dziecięce lata przyszłego, wielkiego polskiego pisarza. Oglądając przedstawienie dzieci dowiedziały się, w co bawił się mały Henryk, co lubił, czy czytanie było jego pasją i jakim był dzieckiem. Mamy nadzieję, że twórczość Henryka Sienkiewicz będzie rozbudzała wyobraźnię kolejnego pokolenia czytelników.

  25.09.2016

SPOTKANIE VARSAVIANISTYCZNE
"SZMULOWIZNA I MICHAŁÓW"


Kolejne spotkanie cyklu "Warszawa też jest seniorką 2016" odbyło się 15 września. Wspólnie z Pawłem Łosiem, przewodnikiem po Warszawie, udaliśmy się na warszawską Pragę, a dokładnie w rejony zwane potocznie Szmulkami. Tą nazwą posługiwali się robotnicy budujący w latach 60-tych budynki w tamtym rejonie. Szmulowizna ma jednak dużo starszą historię sięgająca początków XIX wieku. Właśnie wtedy bogaty bankier i przedsiębiorca żydowski Szmul Jakubowicz Zbytkower nabył znaczne grunta, co wówczas było sprawą niemożliwą (Żydzi nie mogli kupować nieruchomości). Jednak Szmul Jakubowicz był wierzycielem i bankierem samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a jego żona Judyta Jakubowicz Levy bywała na słynnych obiadach czwartkowych. Szmul Jakubowicz zbudował na zakupionych terenach Folwark Bojnówek. Rozwój kolei petersburskiej i terespolskiej w II połowie XIX stulecia był impulsem do rozbudowy i rozwoju Szmulowizny. Trzeba przyznać, że był to teren głównie przemysłowy, gdzie mieściły się zabudowania wielu fabryk. Na ulicy Objazdowej pod numerem 1 znajdowała się Warszawska Fabryka Gwoździ i Drutu tzw. Drucianka, pod numerem 2 był młyn parowy i spichlerz. Dziś możemy tam znaleźć tylko zrujnowany budynek spichlerza. Na ulicy Siedleckiej mieściła się Avia - fabryka produkująca sprzęt dla przemysłu lotniczego. Tutaj powstał pierwszy silnik samolotowy zaprojektowany przez panów Narkiewicza i Zalewskiego. Przy ulicy Kawęczyńskiej 9 prężnie działała Fabryka Farb Graficznych. Na ulicy Śnieżnej znajdowała się z Fabryka Wyrobów Czekoladowych "Franboli". Nazwa bardzo egzotyczna jednak pochodząca od pierwszych liter imion braci Kiełbasińskich: Franciszka, Bolesława i Ignacego. Spacerując po Szmulowiźnie koniecznie należy zobaczyć zachowane do dziś zabytkowe budynki. Pierwszy to drewniany budynek z 1890 roku przy ulicy Kawęczyńskiej 26 oraz pod numerem 39 willa Świętochowskiego z 1903.
Wschodnią część Szmulowizny od rodziny Zbytkowera nabył książę Michał Radziwiłł . Stąd nazwa Michałów. Dzisiaj niestety nieistniejąca na mapach administracyjnych Warszawy. Tutaj dzięki hojności księcia i księżnej została zbudowana Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego. Tu warto wspomnieć, że jest to niezwykle imponująca budowla. Jako ciekawostkę należy przytoczyć fakt, że wewnętrzne, granitowe kolumny zdobiące Bazylikę początkowo miały być wykorzystane do odbudowy Bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. Jednak dzięki niezwykłym staraniom księżnej Marii Radziwiłł kolumny znalazły się na ulicy Kawęczyńskiej w Bazylice.
Wędrując ulicą Ząbkowską natrafimy na Wytwórnię Koneser, która powstała w 1897 roku i gdzie produkowano 250 tys. butelek spirytusu dziennie. Obecnie buduje się tam ekskluzywne osiedle. Dzisiejsza Szmulowizna to także bloki, które powstały w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia, z najbardziej charakterystycznym "jamnikiem" przy ulicy Kijowskiej. Liczącym sobie 508 metrów długości i aż 43 klatki. Kiedy mówimy Szmulki to w dalszym ciągu w świadomości przeciętnego mieszkańca Warszawy pojawia się niepokój i obawa. Szmulowzna zawsze cieszyła się złą sławą i może dlatego tak trudno jej zaistnieć i stać się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Jednak jest to bardzo interesujące i warte obejrzenia miejsce. Dlatego planując spacery warto Szmulowiznę wziąć pod uwagę. Kolejne spotkanie z historią Warszawy w tle odbędzie się 8 grudnia 2016 o godz. 18.30 w siedzibie Biblioteki Głównej. Celem naszego wirtualnego spaceru tym razem będzie Wawer. Serdecznie zapraszamy.

  18.09.2016

LICZYMY NA TWÓJ GŁOS!


SPOTKANIE AUTORSKIE

Gośćmi spotkania, które odbyło się 14 czerwca w naszej Bibliotece były autorki książki dla dzieci pt. "Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach?" panie: Małgorzata Połeć - Rozbicka i Agnieszka Pilichowska. Autorki spotkały się z uczniami dwóch klas: drugiej i trzeciej ze SP Nr 174 oraz klasy trzeciej SP Nr 172. W trakcie spotkania autorki zapoznały dzieci ze swoją książką, wyjaśniły dlaczego i w jaki sposób się komunikujemy, czy język jakiego używamy jest nam potrzebny i przede wszystkim wyjaśniły znaczenie trudnego słowa "frazeologizm". Uczniowie wzięli udział w ciekawej dyskusji. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że jednak dzieci są mądre i niezwykle oczytane. Po spotkaniu dzieci mogły porozmawiać z bardzo miłymi autorkami, a później był oczywiście czas na autografy. Książka "Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach?" jest dostępna w naszych zbiorach. Zachęcamy do jej przeczytania!

  19.06.2016

SPOTKANIE NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY Z WARSZAWSKICH SZKÓŁ I BIBLIOTEK PEDAGOGICZNYCH

11 maja w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek w Filii nr 1 w Starej Miłośnie odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z warszawskich szkół i Bibliotek Pedagogicznych poświęcone "Roli biblioteki i ośrodków działań twórczych w środowisku lokalnym oraz współpracy z bibliotekami szkolnymi". Nasza biblioteka przygotowała prezentację działań skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej realizowanych w ramach współpracy z placówkami oświatowymi. Wymieniłyśmy doświadczenia i omówiłyśmy możliwości zwiększenia zakresu wspólnych projektów. Biblioteki publiczne i szkolne mają wspólnych odbiorców - dzieci - i nasze działania, aby młode pokolenia chętnie sięgały po książkę powinny wzajemnie się wspierać. Biblioteka ze swojej strony proponuje spotkania autorskie, konkursy literackie, teatrzyki dla najmłodszych i lekcje biblioteczne, podczas których można poznać atrakcyjny księgozbiór.
Dziękujemy Pani Mirze, bibliotekarce ze Szkoły Podstawowej nr 353, za zorganizowanie spotkania.


  22.05.2016

KONKURS NA RECENZJĘ KSIĄŻKI "WSZYSTKIE KSIĄŻKI MÓWIĄ" - WRĘCZENIE NAGRÓD

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 10 maja w Bibliotece Głównej. Przewodnicząca Komisji Pani Wanda Monastyrska każdą nagrodzoną recenzję dość szczegółowo omówiła. W słowie wstępnym zaś podkreśliła, że z roku na rok zgłaszane prace prezentują coraz większy poziom a recenzowane książki to nie tylko powieści, ale również literatura popularnonaukowa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkowe upominki.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych:
1) Kategoria 8-12 lat.
 • I miejsce - Maria Morawska za recenzję książki "Sen o Troi" (H.A. Stoll)
 • II miejsce - Łukasz Wyszomierski za recenzję książki "Znaczy kapitan" (K.O. Borchardt)
 • III miejsce - Kacper Grabarczyk za recenzję książki "Kamienie na szaniec" (A. Kamiński)

 • Wyróżnienie: Gloria Adamek za recenzję książki "Wilk, który nie śpi..." (W. Hansen)
Kategoria 13 lat i powyżej
 • I miejsce - Mateusz Wróblewski za recenzję książki "Dawca" (L. Lowry)
 • II miejsce - Matylda Elson za recenzję książki "Mondo i inne historie" (J.M.G. Le Clezio)
 • III miejsce - Olaf Marchwicki za recenzję książki "Gwiezdne wojny" (G. Lucas)

 • Wyróżnienie: Jakub Mądry za recenzję książki "Dzielny Despero" (K. DiCamillo)
 • Wyróżnienie: Julia Szacherska za recenzję książki "Buszujący w zbożu" (J.D. Salinger)
Ogromne podziękowania składamy paniom: Mirze Ciacharowskiej - bibliotekarce z SP Nr 353, Annie Grzymkowskiej oraz Katarzynie Tucholskiej - bibliotekarkom z Gimnazjum Nr 119 za pomoc w organizacji konkursu. Laureatom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Wszystkie recenzje będą opublikowane na naszym blogu.

  15.05.2016

WYNIKI KONKURSU NA RECENZJĘ
"WSZYSTKIE KSIĄŻKI MÓWIĄ"

WYNIKI KONKURSU
WESOŁA DZIELNICĄ NGO'SÓWPRZEDSZKOLE ŻÓŁTA KACZUSZKA
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

W piątkowy poranek 29 kwietnia do Filii nr 1 w Starej Miłośnie zawitały dzieci z Przedszkola Żółta Kaczuszka. Grupa 3, 4 i 5-latków poznała zasady funkcjonowania biblioteki; szybko okazało się, że dla niektórych nie jest to bynajmniej pierwsza wizyta i wszystko co, najważniejsze już wiedzą. Maluchy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że książki trzeba szanować, "że nie wolno nimi szurać po ziemi" czy "ciąć obrazków". Część naszych małych gości rychło ujawniła swoje gusta czytelnicze, kiedy w drugiej części spotkania każdy mógł zagłębić się między półki, w poszukiwaniu ulubionych książek. Nie zabrakło też wspólnego czytania wesołych historyjek, oglądania interesujacych książkowych ilustracji i dobrej zabawy. Dzieci obiecały, że będą nas odwiedzać, a ci, którzy jeszcze nie należą do biblioteki, mają zamiar zostać naszymi czytelnikami!

  08.05.2016

WYSTAWA PRAC ROMANA PIOTRA KOŁAKOWSKIEGO W FILII NR 1
W STAREJ MIŁOŚNIE

Roman Piotr Kołakowski (ur. 21.10.1943 r.) zajmuje się rzeźbą amatorsko. Rzeźbi od lat młodzieńczych dla przyjemności, w wolnych chwilach. Jest samoukiem i używa tradycyjnych narzędzi. Inspiracją dla jego twórczości jest często sam materiał, jego struktura, barwa, naturalne ukształtowanie np.: korzenie jałowca, stare pnie gruszy puste wewnątrz, palety przemysłowe z drzew egzotycznych. Tworzy rzeźby i płaskorzeźby o różnej tematyce - motywy naturalistyczne, postaci mityczne i karykaturalne, abstrakcyjne i funkcjonalne (lampy, solniczki, łyżki do butów, podstawki do jajek itp.). W ostatnich latach, mimo niepełnosprawności wynikającej z choroby, nadal kontynuuje swoją pasję. Prezentowane prace są jedynie wąskim wycinkiem efektów jego pasji, która towarzyszy mu przez całe życie.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy do końca maja w godzinach pracy biblioteki: pon. 12-20, wt. 12-18, śr. 12-18, czw. 10-15, pt. 12-18.

  24.04.2016

BIBLIOTEKA MAŁEGO PACJENTA
WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI

Wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 171 pragniemy wesprzeć akcję, dzięki której tworzone są biblioteki dla małych czytelników w szpitalach, hospicjach i domach dziecka. W związku z tym zwracamy się do Państwa - naszych drogich czytelników - o przekazanie książek o tematyce dziecięcej lub młodzieżowej. Zbiórka będzie prowadzona w okresie 22.04.2016 - 22.05.2016 we wszystkich naszych placówkach. Prosimy o książki nowe lub prawie nowe wydane w latach 2010 - 2016. Liczymy jak zawsze na Państwa szczodrość i zainteresowanie. Za przekazane książki bardzo dziękujemy. Więcej informacji na www.zaczytani.org

KOMUNIKAT - ZMIANA GODZIN PRACY


KONKURS
WESOŁA DZIELNICĄ NGO'SÓW

DZIECI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
23.02.2016

Na kolejnej lekcji bibliotecznej w Filii nr 1 w Starej Miłośnie gościliśmy dzieci z zerówki uczące się w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej Smart School w Zakręcie. Dziesięcioosobowa grupa bardzo zaangażowanych czytelników poznawała tajniki pracy Biblioteki i dowiedziała się o książkach popularnonaukowych dla dzieci, które wzbudziły największe zainteresowanie. Dzieci chętnie przeglądały książki o zwierzętach, wynalazkach i odkryciach. Teraz będą czytać książki nie tylko takie, które dostarczają rozrywki, ale też takie, które uczą!

  28.02.2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ KAMIŃSKĄ

Anna Kamińska - autorka książki o niezwykłej kobiecie Simonie Kossak była gościem spotkania, które odbyło się 18 lutego. Podczas spotkania wspólnie poznawaliśmy życie niezwykle barwnej postaci - Simony Kossak - córki Jerzego, wnuczki Wojciecha, prawnuczki Juliusza - trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii, bratanicy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Simona, która miała być synem i czwartym Kossakiem i tak jak przodkowie dźwigać sztalugi oraz znane nazwisko, wybrała własną drogę. Wyjechała z rodzinnego Krakowa do Białowieży i tam w otoczeniu zwierząt i puszczy spędziła 30 lat swojego życia. Simona Kossak była osobą bardzo niezależną, o niezwykłej sile charakteru. Książka Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Podczas spotkania autorka w ciekawy sposób opowiedziała o tym skąd wziął się pomysł napisania książki, o rozmówcach, których spotkała pisząc historię Simony. Opowiedziała o Simonie, którą pamiętają i wspominają mieszkańcy Białegostoku i Białowieży. Przybliżyła nam historie z życia Simony, jej relacje z rodziną Kossaków. W opowieści nie zabrakło również anegdot związanych z Simoną i jej zwierzęcymi przyjaciółmi.
Po spotkaniu był oczywiście czas na chwilę rozmowy z autorką oraz na podpisywanie przez nią książki: "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".
Zachęcamy do lektury. Książka dostępna jest w zbiorach Biblioteki.SPOTKANIE AUTORSKIE
Z KRYSTYNĄ GUCEWICZ

Krystyna Gucewicz - dziennikarka, poetka, pisarka, twórczyni spotkań "Ostry Dyżur Poetycki" - kobieta Renesansu po prostu - była gościem spotkania, które miało miejsce w czwartkowy wieczór 28 stycznia. Pani Krystyna z niezwykłą łatwością opowiadała wszystkim przybyłym na spotkanie o sobie, swoim życiu, o książkach , które napisała, o wierszach, o miłości, o tym co jest dla niej inspiracją w sztuce i życiu. Był to niezwykle pozytywny czas, pełen dobrej energii, bo jak powiedziała sama autorka - warto w życiu otaczać się ludźmi uśmiechniętymi i wesołymi, ponieważ to pomaga nam zrealizować "projekt życie". Uśmiech, radość, dostrzeganie zwykłych rzeczy, bycie w relacji z drugim człowiekiem to jest to, co w życiu naprawdę się liczy i co tak naprawdę stanowi o nas samych. Być może to swojego rodzaju recepta na podróżowanie przez życie, które nie zawsze jest łatwe i przyjemne, które potrafi nam po prostu pokrzyżować plany. Jednak czy koniecznie z tego powodu musimy być smutni i poddawać się bez walki? Chyba nie. Pani Krystyna stanowczo podkreśla i namawia do realizacji swoich planów. Jej ostatnia książka "Jeszcze wczoraj miałam raka" ma być przykładem tego jak można, a nawet trzeba poradzić sobie z tym, co trudne. Według pani Gucewicz zawsze należy mieć marzenia i oczywiście je realizować.
Po spotkaniu był czas na podpisywanie książek przez autorkę. Były również osobiste rozmowy z tą niezwykle interesującą osobą związaną ze światem sztuki.  31.01.2016

"FAJNA FERAJNA" - SPOTKANIE AUTORSKIE

15 grudnia gościliśmy Monikę Kowaleczko - Szumowską. Spotkanie odbyło się w Klubie Kościuszkowiec. Dzięki temu ok. 150 dzieci ze Szkół Podstawowych 171 i 174 mogło w nim uczestniczyć. Dzieci obejrzały film pt: "Fajna Ferajna", którego scenariusz powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem napisanej przez gościa spotkania Monikę Kowaleczko - Szumowską. Reżyserem filmu jest Tomasz Stankiewicz. Książka opowiada historię Powstania Warszawskiego widzianą oczyma dzieci. Jest to dokument, w którym opisane historie są relacją żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń. A byli to Powstańcy - najczęściej dzieci: "Mirek Jajko" - warszawski cwaniak, który ciągle opowiadał farmazony (miał 10 lat a do PW trafił jako 14-latek); Jureczek - najmłodszy żołnierz AK - bardzo dobrze znał Mokotów, przeprowadzał przezeń oddziały powstańcze; "Miki Bandyta" - ocalał z powstania w getcie, potem trafił do PW. Usłyszeliśmy o "Antku Rozpylaczu", w którym kochały się wszystkie sanitariuszki. Poznaliśmy "Hipka" - szczura kanałowego, "Kazimierza" - kolportera gazet, "Jagę", z którą nigdy nie było nudno... Po spotkaniu dzieci mogły porozmawiać z Autorką, kupić książkę i otrzymać autograf. Bardzo serdecznie dziękujemy Ewie Skolimowskiej (która jest bibliotekarzem w obu szkołach) za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz Klubowi Kościuszkowiec za udostępnienie sali widowiskowej.

  20.12.2015

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY DZIELNICY WESOŁA


  19.11.2015

DZIECI Z SP NR 173 Z WIZYTĄ
W BIBLIOTECE - 20.11.2015

W mglisty listopadowy poranek dobrze porozmawiać o książce, dlatego dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 173 odwiedziły Bibliotekę w Starej Miłośnie. Wizyta odbyła się w ramach projektu "Czytam", realizowanego przez klasę pod kierunkiem nauczycieli i który zakończy się wydaniem przez dzieci swojej książki. Wiedza, jaką posiadają młodzi czytelnicy budziła podziw pań bibliotekarek. Dzieci wiedziały jak zachowywać się w bibliotece i jak szanować pożyczoną książkę. Z zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem rozmawialiśmy o różnych książkach: kucharskich, przewodnikach, słownikach encyklopediach. Widać, że dzieci lubią czytać, dlatego zachęcamy rodziców do odwiedzenia naszej biblioteki.

  22.11.2015

ZIMA W MIEŚCIEZIMA Z NELĄ MAŁĄ REPORTERKĄ

Nasza wspólna przygoda z Nelą niestety dobiegła końca. Egzotyczna wyprawa do Tajlandii, wędrówka przez dżunglę i smak azjatyckich potraw to wszystko, co odkryliśmy podczas dwóch ostatnich wypraw razem z Nelą. W drugim tygodniu ferii spotkaliśmy się Nelą dwukrotnie. W trakcie pierwszego spotkania wyruszyliśmy w głąb dżungli. Naszym celem było odnalezienie egzotycznych gadów, a największym zainteresowaniem cieszyła się kobra królewska - królowa tajlandzkiej dżungli. Dzieci miały okazję poznać zwyczaje i tryb życia tego niebezpiecznego gada. Podczas zajęć plastycznych z kolorowych papierów, sznurka i papierowych rolek powstały niepowtarzalne kobry. Ostatnie spotkanie poświęcone było smakom Tajlandii. Razem z Nelą przemierzaliśmy tajskie ulice i wodne bazary w poszukiwaniu oryginalnych smaków, z których słynie tajska kuchnia. Dzieci dowiedziały się czym jest "dragon fruit", co koniecznie trzeba zjeść podczas pobytu w Tajlandii, dlaczego warto spróbować różnych pająków i owadów w czekoladowej polewie. Na papierowych talerzach uczestnicy tegorocznych spotkań w ramach akcji Zima w Mieście wyczarowali z plasteliny prawdziwie egzotyczne potrawy, owoce i warzywa. Chociaż wspólna wyprawa z Nelą zakończyła się to mamy nadzieję, że fragmenty czytanych w trakcie spotkań w Bibliotece przygód Neli będą początkiem niezwykłej podróży dla naszych młodych czytelników.
W Bibliotece dostępne są książki opisujące wyprawy Neli nie tylko do Tajlandii, ale także do innych odległych zakątków świata. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i odbycia może nie jednej wielkiej przygody.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które razem z nami bawiły się i spędzały czas.
Zespół Biblioteki.

  14.02.2016

ZIMA Z NELĄ MAŁĄ REPORTERKĄ

Pierwszy tydzień ferii zimowych już za nami. W tym tygodniu Biblioteka przygotowała dwa spotkania dla dzieci. Tegoroczne ferie spędzamy z Nelą Małą Reporterką i wspólnie podróżujemy po Tajlandii. Głównym bohaterem pierwszego spotkania był słoń - narodowy symbol Tajlandii. Podczas zajęć nie zabrakło ciekawych informacji oczywiście nt. Tajlandii i słoni. Został przeczytany fragment książki z cyklu "Nela Mała Reporterka". Wspólnie zapakowaliśmy plecak potrzebny podczas egzotycznej wyprawy, poruszaliśmy się w trakcie zabawy ruchowej, a na koniec z kolorowych gazet wylepiliśmy słonia. W trakcie drugiego spotkania z Nelą Małą Reporteką spotkaliśmy się "Oko w oko z tygrysem" i odwiedziliśmy rezerwat dla tygrysów. Przeczytany fragment przygód Neli wzbogacił naszą wiedzę dotyczącą tych pięknych i dzikich zwierząt , które zamieszkują Azję i są zgrożone wyginięciem. Dzieci wykonały pracę plastyczną - dżunglę oczywiście i umieściły w niej papierowe tygrysy. Zapraszamy na zajęcia 9 i 11 lutego!

  04.02.2016

"W CO SIĘ BAWIŁ KRÓL?"
WARSZTATY NADWIŚLAŃSKIEGO UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO

Po raz ostatni w tym semestrze odbyły się warsztaty Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Gościem spotkania była Agnieszka Bińczycka prawdziwa aktorka występująca w cyrku. Swoją cyrkową pasję pani Agnieszka zawdzięcza dziadkowi, który podobnie jak ona był żonglerem i artystą cyrkowym. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak ludzie żyjący w dawnych czasach spędzali swój wolny czas. Okazało się, że ludzie średniowieczni podobnie jak my bardzo lubili się śmiać i chętnie uczestniczyli w różnych spotkaniach poświęconych rozrywce. Były to bale, przedstawienia i uczty podczas, których występowali kuglarze, dostarczając wszystkim dużo radości i śmiechu. Oczywiście podczas spotkania z panią Agnieszką nie zabrakło prawdziwych pokazów sztuki cyrkowej, które wśród młodych studentów wzbudziły prawdziwy zachwyt. Warsztaty miały także akcent karnawałowy, dzieci wykonały przepiękne maski, zdobione brokatem i piórami.

  31.01.2016

WIZYTA ZERÓWKI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 173

We wtorek 19 stycznia Filię Biblioteki Nr 1 odwiedziła zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 173 ze Starej Miłosnej. Większość dzieci była już wcześniej u nas z rodzicami, więc doskonale potrafiła odpowiadać na pytania o bohaterów bajek i rodzaje książek. Młodzi czytelnicy mają już swoich ulubionych autorów i chętnie oglądali zbiory z poziomu I odpowiedniego dla tej grupy wiekowej. Dzielili się też opowieściami o ulubionych książkach i zachęcali wzajemnie do wypożyczania. W zeszłym roku zakupiliśmy bardzo dużo dziecięcych nowości i zachęcamy rodziców, żeby wykorzystali inicjatywę szkół propagujących czytelnictwo i zapisali małych uczniów do Biblioteki.

  21.01.2016   Aktualizacja strony: 02.05.2017 | Czas generowania strony: 0.0038 | Kontakt:
Jesteś naszym 1462878 Gościem od dnia uruchomienia strony - 12.06.2005